Blog

22 Temmuz 2016

Salesforce CRM Lisans Paketi Seçimi: Lightning Professional ve Lightning Enterprise

Hangi Salesforce Lightning paketinin işletmeniz için uygun olduğuna karar vermeniz gerekiyor. Ayrıca kararınız oldukça önemli çünkü seçiminiz şirketinizin aylık yazılım maliyetlerini, çalışanların kullanacağı CRM özelliklerinin kapsamını ve hatta süreçleriniz Salesforce platformuna taşınacağı için yazılım mimarinizi etkileyecek.

Öncelikle, şirketlerin lisans paketi seçimi konusunda farklı kriterleri olduğunu belirtelim; öne çıkan iki önemli faktör maliyet ve uygulamanın özellikleri olarak karşımıza çıkıyor. Bu iki faktörün arasında ise büyük farklar bulunuyor.

2007 yılından beri Salesforce Türkiye Yetkili Satıcısı olarak yüzlerce CRM projesini hayata geçirdik ve tecrübelerimize dayanarak sizler için bu yazıyı hazırladık. Salesforce CRM konusunda karar aşamasında olan firmaların soru ve endişelerini derledik ve cevaplarını sizlerle paylaşmak istiyoruz. Yazımızın karar verme sürecinizde size yardımcı olacağını düşünüyoruz.

Salesforce Lightning Professional ve Lightning Enterprise arasında kararsız kalanlar için:

Süreç Otomasyonuna İhtiyacınız var mı?

İş akışı otomasyonu, satış, servis ve üretimde manuel olarak yürüttüğünüz işlerinizi otomatize etmenizi sağlayan bir özelliktir.   İş akışı otomasyonunun en çok kullanıldığı işlemler: eposta gönderimi, personele görev atama, değer ve zaman değişikliklerinde kayıtların oluşturulması ve güncellenmesi.

Şirketiniz kurumsal iş süreçlerini belli değişkenler temel alınarak tanımladı ise o zaman şirketiniz için iş akışı otomasyonu özelliği taşıyan bir CRM seçimi yapmak anlamlı hale geliyor.

Lightning Professional lisans paketi sadece 5 iş süreci için otomasyon imkanı sunarken, Lightning Enterprise sınırsız sayıda iş akışı otomasyonu kurgulamanıza olanak sağlar.

Kurumsal iş süreçleriniz, müşteri bazında büyük farklılıklar gösteriyor ve sık sık değişiyorsa o zaman Salesforce CRM Lightning Professional lisans paketi sizin için uygun bir tercih olacaktır.

CRM Sisteminiz Diğer Kurumsal Yazılımlarınızla Konuşmalı Mı?

Salesforce’un en güçlü özelliklerinden birisi olan sektör lideri API uygulaması, yazılım geliştirme uzmanları tarafından tercih ediliyor. API sayesinde veri, Salesforce’dan diğer sistemlere veya diğer sistemlerden Salesforce’a gönderiliyor. Sistemler arası transfer edilen ve güncellenen veri, iş akış süreçlerinde, raporlamalarda ve müşteri ilişkileri yönetiminde kullanılıyor.

Hem Professional hem de Enterprise lisans paketi kullanıcıları dünyanın en büyük B2B uygulama pazarı Salesforce AppExchange’in kullanabilir.  Salesforce AppExchange’de bulunan binlerce uygulama ile Salesforce CRM’i hızlı ve kolay bir şekilde entegre edebilirsiniz.

Müşterilerimiz tarafından en çok tercih edilen uygulamalara gösterebileceğimiz örnekler; muhasebe için Xero,  eİmza için DocuSign ve iş gücü planlama & yönetimi için Skedulo. Ancak, bazı AppExchange uygulamalarını kullanabilmeniz için Enterprise lisansına sahip olmanız gerekebiliyor.

İşletmenizin ihtiyaç ve beklentilerini karşılayacak şekilde Salesforce dışında başka bir yazılım ile CRM sisteminizi entegre etmeniz gerekiyorsa o zaman kesinlikle Lightning Enterprise’ı tercih etmelisiniz.

salesforce lightning professionalSık Sık Ürün, Hizmet Yönetimi ve İş Süreçlerinizi Güncellemeniz Gerekiyor Mu?

Lisans paketi seçiminizi yapmadan önce tüm bu sorulara cevap vermeniz önemli çünkü Salesforce CRM implementasyonu sırasında iş süreçleriniz yeni çözümünüzde hayata geçiriliyor olacak.  Kısa bir süre sonra süreçlerinizin değişiyor olması Salesforce üzerinde de değişiklik yapılması anlamına geliyor. İşlerinizin aksamaması için tüm yeni geliştirmelerin farklı bir ortamda yapılması gerekiyor.

İşte tam da bu yüzden Salesforce, yazılımcılar için geliştirme ortamı “Sandbox”ı Enterprise lisans sahiplerine sunuyor.  Bu güvenli geliştirme ortamında, yazılım ekibiniz veya çalışmakta olduğunuz Salesforce İş Ortağınız tasarım ve geliştirme yapabilir, ayrıca testler tamamlandıktan ve şirketinizin onayından sonra canlıya geçiş sağlanabilir.

Salesforce, yazılım geliştirme uzmanlarına özel kod yazma ve “out of the box” çözümler geliştirmelerine de imkan tanımaktadır. “Sandbox” geliştirme ortamında hazırlanan kodlar, testler tamamlandığında canlıya alınabilmektedir.

İşletmenizin özel kodlara ve sunulan CRM paketinde büyük değişiklikler yapılmasına ihtiyacı yoksa, sandbox alanını kullanma olasılığınız oldukça düşük. Bu durumda Lightning ProfessionaI lisans paketi şirketiniz için uygun bir tercih olacaktır. Ancak, kod geliştirme ve kapsamlı sistem değişiklikleri öngörülüyorsa o zaman Lightning Enterprise lisans paketini seçmelisiniz.

Organizasyon Yapınız Büyük ve Karmaşık Mı?

Roller, izinler ve sayfa düzeni seçenekleri Salesforce CRM’in güvenli ve ölçeklenebilir bir organizasyon yapısı oluşturmak için sunduğu temel özelliklerdir. Bu özellikler organizasyonda bulunan kişilerin kendileri ile ilgili bilgilere anında erişebilmesine imkan verir.  Büyük ölçekli ve farklı birimlerden oluşan şirketlerde, herkesin tüm veri tabanına erişimi tercih edilen bir durum değildir.

Professional lisans paketi  ile 2 farklı kullanıcı rolü tanımlanarak, izin ve sayfa düzeni oluşturulabilir. Bu senaryo “yönetim ve ekip” ayrımını yapmak için uygundur.

Organizasyon yapısı büyük ve daha karmaşık şirketlerin ise farklı rolleri tanımlayabileceği ve yetkileri düzenleyebileceği Enterprise lisans paketini tercih etmeleri gerekir.

Salesforce Sadece Satış Yönetimi İçin Mi?

Salesforce çözümleri müşteri hizmetleri, pazarlama, üretim, özel uygulamalar ve forumlar gibi müşteri ile etkileşimin gerçekleştiği tüm kanallarda kullanılmak üzere tasarlanmıştır.

Salesforce satış otomasyonu çözümü Sales Cloud’un yanı sıra pazarlama çözümü  Marketing Cloud, müşteri hizmetleri  Service Cloud, iş ortakları ve müşteri işbirliği çözümü Community Cloud, veri analizi için Analytics Cloud, şirketinize özel uygulamaları geliştirebileceğiniz App Cloud’u sunmaktadır.

Şirketinizin ihtiyacı temel CRM çözümünün sunduklarından daha fazla ise uygun çözümün seçimi için Salesforce İş Ortakları ile çalışmanızı tavsiye ediyoruz.

Özetle,

2007’den beri Salesforce Türkiye yetkili satıcısı INSPARK ekibi lisans paketi seçiminizde sizlere yardımcı olabilir, ancak son karar sizin. Salesforce danışmanlarımız 400+’den fazla Salesforce projesinde edindikleri bilgi ve deneyimi sizlerle paylaşmaya hazırlar.

Salesforce çözümleri konusunda bizimle bağlantıya geçebilir veya hemen şimdi 30 gün boyunca ücretsiz olarak Salesforce CRM kullanmaya başlayabilirsiniz.

Bulut Bilişim, Salesforce , , , , , ,

İletişime geçin