FEVZİ GANDUR LOJİSTİK MÜŞTERİ BAŞARI HİKAYESİ
Bilgiyi kişiye değil kuruma ait bir varlığa dönüştürmek için dünyanın en iyi CRM çözümüne yatırım yaptık.
Haluk Yavuz, Hava Taşımacılığı Genel Müdürü

Günümüzde üretim sektörünün başarısını etkileyen faktörlerden birisi ürünlerin A noktasından B noktasına hızlı ve verimli bir şekilde hareketini sağlayan lojistik yönetimidir. 70 yıllık sektörel bilgi ve deneyime sahip Fevzi Gandur Lojistik, müşterilerinin taşımacılık konusunda ihtiyaçlarını anlıyor ve onlara uygun çözümler sunuyor. Müşterilerine akıllı lojistik hizmetleri sunan firmanın satış ekipleri de akıllı müşteri ilişkileri yönetimi çözümü Salesforce CRM kullanıyor.

“Salesforce, satış faaliyetlerimizi planlamada, düzenlemede ve takip etmede işimizi kolaylaştırarak satış sorumlularımızın zamanlarını daha verimli kullanmalarına, daha etkin planlamalar yapmalarına, müşterilerle daha yakından iletişim kurmalarına ve daha ayrıntılı takip yapmalarına yardımcı olmuş, müşteri hizmetlerinin gelişmesini sağlamıştır. Kısacası, Salesforce sayesinde satışlarımız artmış ve satış ekibimizin daha da iyi performans sergilemek adına motivasyonu artmıştır. Salesforce, kısa sürede öğrenilen, kullanımı kolay, paha biçilmez bir araçtır.” 

Cemil Gandur, Co-CEO; Ali Gandur, Co-CEO

Fevzi Gandur Lojistik, 7 kıtada 90 ülkeye hizmet veren deniz taşımacılığı alanındaki uzmanlığının yanı sıra hava kargo, uluslararası karayolu taşımacılığı, kontrat lojistiği ve yurtiçi nakliye operasyonları ve proje taşıma hizmetleri ile dünyanın herhangi bir noktasından diğer bir noktasına, depolamadan nakliyeye lojistik süreçlerinde kesintisiz hizmet sunuyor.

Atlas Lojistik Ödülleri’nde 2016’da Yılın Lojistik Firması seçilen Fevzi Gandur Lojistik 2017 yılında Yurtiçi Taşıma İşleri Organizatörü kategorisinde lider oldu. Bununla birlikte 2017 yılı Great Place to Work ödülünü de aldı.

“Olağanüstü hizmet sunmak için olağanüstü insanlarla çalışmanız gerekir. Sektörün en iyi profesyonellerinin tercih ettiği şirketimizde, iş arkadaşlarımıza, iş ve süreç yönetimlerini daha verimli yapabilecekleri araçlar sunmak için yaptığımız yatırımlardan birisi de CRM oldu”. Haluk Yavuz, Hava Taşımacılığı Genel Müdürü

Kurumsal müşterilerine hızlı ve verimli hizmet sunmak için dijital dönüşüme yatırım yapan Fevzi Gandur Lojistik, finans, araç takip ve telemetre sistemleri altyapısını entegre olarak kullanıyor. Müşterilerine daha iyi hizmet verebilmek için CRM (Customer Relationship Management) çözümü olarak Salesforce.com uygulamalarını tercih etti.

“Bilgiyi kişiye değil kuruma ait bir varlığa dönüştürmek için dünyanın en iyi CRM çözümüne yatırım yaptık.” Haluk Yavuz, Hava Taşımacılığı Genel Müdürü

Müşteri Yönetimi Odaklı Dijital Dönüşüm

Müşteri, acente ve iş ortaklarının iletişim bilgileri, yapılan görüşmeler, alınan kararlar sistematik bir şekilde kayıt altına alınmadığı için firmada bilgi kaybı yaşanabiliyordu. Satış temsilcilerinin ihtiyaç duydukları bilgiye ulaşması uzun zaman alabiliyor ve aksiyon alınmasını geciktirebiliyordu.

Kurumsal müşteri tabanı büyüdükçe firma yöneticilerinin gerçek zamanlı olarak satış ekibinin faaliyetlerini izleme ve yönetme ihtiyacı giderek artıyordu. İş fırsatları yönetimi, satış öngörü planı yapılması ve hızlı kararların alınabilmesi için raporlamada verim sağlanması gerekiyordu.

Salesforce Sales Cloud ile B2B Satış Yönetimi

Firma çalışanlarının hızla adapta olabilmesi ve hemen kullanmaya başlayabilmesi için kullanıcı dostu bir CRM çözümü arayışları başladı. CRM çözümü arayışları sırasında incelenen uygulamalar firma ortaklarına sunulduktan kısa bir süre sonra Salesforce Türkiye Yetkili Satıcısı Inpark ile görüşmeler olumlu sonuçlandı. Şirket ortaklarının teknolojiye inanması ve sistemin verimliliğine güvenmeleri hızlı karar alınmasını sağladı.

“Salesforce CRM’i seçmemizdeki en önemli etkenler Salesforce.com’un dünyanın en iyi CRM uygulamasını geliştiren şirket olması, CRM’in arayüzünün kullanıcı dostu olması, sunduğu görsellik ve kurulumunun kolaylığıydı.” Haluk Yavuz, Hava Taşımacılığı Genel Müdürü

Fevzi Gandur Lajistik ve Inspark arasında yapılan ihtiyaç analizi görüşmeleri tamamlandıktan 4 hafta sonra sistem canlıya alındı.

“Inspark’ın Salesforce danışmanları süreç boyunca çözüm odaklıydı. Inspark’ın lojistik sektöründeki bilgi ve deneyimi ise projeye önemli bir katkı sundu.” Haluk Yavuz, Hava Taşımacılığı Genel Müdürü

Salesforce CRM ve Kullanıcı Adaptasyonu Süreci

Satış ekibi yöneticileri Salesforce CRM canlıya alınmadan önce çalışanları sistemin sağlayacağı faydalar üzerine bilgilendirdi. Şirket ortakları tarafından yapılan toplantılarda çalışanlara CRM’in günlük iş rutininde sunduğu kolaylıklar aktarılarak şirket içinde CRM konusunda farkındalık oluşturuldu.

“Çalışanlar tarafından bilgi girişi yapılmayan sistem kuruma fayda sağlamaz. CRM sistemimiz canlıya alınmadan önce çalışanlarımıza Salesforce kullanmanın faydalarını, kendi iş süreçlerine katacağı değerleri aktardık” Haluk Yavuz, Hava Taşımacılığı Genel Müdürü

Mevcut kişi ve kurum bilgileri topluca tek seferde CRM’e aktarıldıktan sonra satış temsilcileri günlük aktivite girişleri yapıyor, müşterilerle yaptıkları görüşmeler sonrası bilgileri ve satış fırsatlarını sisteme giriyorlar. Haftalık raporlar hem satış ekipleri hem de yöneticiler ile paylaşılıyor.

Satış ekibi kullandıkları mobil cihazlar (akıllı telefon ve tablet) ile müşteri veri tabanına anında ulaşabiliyor ve satış öngörüleri planını güncelleyebiliyor.
Ses kayıtları otomatik olarak metne dönüşüp CRM’e kaydedilmeye başlandıktan sonra manuel işlemler azaldı.

Fevzi Gandur Lojistik, Salesforce CRM projesinin ikinci fazında finans ve operasyon sistemlerinin CRM ile entegrasyonunu, B2B Pazarlama otomasyonu çözümünün implementasyonunu, telemarketing ekibi için müşteri hizmetleri yönetimi uygulamasının hayata geçirilmesini planlıyor.

PROJE DETAYLARI

Sektör: Lojistik

Proje Konusu: CRM Müşteri İlişkileri Yönetimi

Proje Süresi: 4 Hafta

Kurumsal Yazılım: Salesforce.com

Modüller / Fonksiyonlar: Sales Cloud

Çözüm Kapsamı: Kişi ve Firma Yönetimi, İş Fırsatları Yönetimi, Satış Ekibi için Aktivite Raporları, Haftalık Satış Raporları, Mail Marketing

Proje Yılı: 2017