Blog

25 Temmuz 2017

Fevzi Gandur Lojistik, Salesforce CRM Başarı Hikayesi

‘'Salesforce, bizim satışa bakış açımızı değiştirdi. Sadece yazılım kullanma anlamında değil aynı zamanda satış süreçlerimizi organize etme anlamında da büyük bir etkisi oldu."

Ali Gandur, Co-CEO

Günümüzde üretim sektörünün başarısını etkileyen faktörlerden birisi ürünlerin A noktasından B noktasına hızlı ve verimli bir şekilde hareketini sağlayan lojistik yönetimidir. 70 yıllık sektörel bilgi ve deneyime sahip Fevzi Gandur Lojistik, müşterilerinin taşımacılık konusunda ihtiyaçlarını anlıyor ve onlara uygun çözümler sunuyor. Müşterilerine akıllı lojistik hizmetleri sunan firmanın satış ekipleri de akıllı müşteri ilişkileri yönetimi çözümü Salesforce CRM kullanıyor.

Forwarder olduğunuz zaman yaptığınız iş çok jenerik. Bir şeyi bir yerden bir yere taşıyorsunuz. Bunu yapan Türkiye’de binlerce şirket var, dolayısıyla bir yerde bir fark yaratmanız gerekiyordu. Bu farkı da ancak müşterinizi doğru tanıyarak ve onu bildiğinizi ona hissettirerek yapabilirsiniz.’

 

Müge Karahan, Sales and Marketing Development Manager

Fevzi Gandur Lojistik, 7 kıtada 90 ülkeye hizmet veren deniz taşımacılığı alanındaki uzmanlığının yanı sıra hava kargo, uluslararası karayolu taşımacılığı, kontrat lojistiği ve yurtiçi nakliye operasyonları ve proje taşıma hizmetleri ile dünyanın herhangi bir noktasından diğer bir noktasına, depolamadan nakliyeye lojistik süreçlerinde kesintisiz hizmet sunuyor.

Atlas Lojistik Ödülleri’nde 2016’da Yılın Lojistik Firması seçilen Fevzi Gandur Lojistik 2017 yılında Yurtiçi Taşıma İşleri Organizatörü kategorisinde lider oldu. Bununla birlikte 2017 yılı Great Place to Work ödülünü de aldı.

Kurumsal müşterilerine hızlı ve verimli hizmet sunmak için dijital dönüşüme yatırım yapan Fevzi Gandur Lojistik, finans, araç takip ve telemetre sistemleri altyapısını entegre olarak kullanıyor. Müşterilerine daha iyi hizmet verebilmek için CRM (Customer Relationship Management) çözümü olarak Salesforce.com uygulamalarını tercih etti.

‘Günümüzde bir çok firmanın fiyat rekabeti ile girdiği ortamlarda biz müşterinin ne istediğini doğru anlamaya çaba sarf ederek yaklaşım gösteriyoruz.’

Efe Göktuna, Head of Domestic Business

Müşteri Yönetimi Odaklı Dijital Dönüşüm

Müşteri, acente ve iş ortaklarının iletişim bilgileri, yapılan görüşmeler, alınan kararlar sistematik bir şekilde kayıt altına alınmadığı için firmada bilgi kaybı yaşanabiliyordu. Satış temsilcilerinin ihtiyaç duydukları bilgiye ulaşması uzun zaman alabiliyor ve aksiyon alınmasını geciktirebiliyordu.

Kurumsal müşteri tabanı büyüdükçe firma yöneticilerinin gerçek zamanlı olarak satış ekibinin faaliyetlerini izleme ve yönetme ihtiyacı giderek artıyordu. İş fırsatları yönetimi, satış öngörü planı yapılması ve hızlı kararların alınabilmesi için raporlamada verim sağlanması gerekiyordu.

‘Şirkette müşterilere, onların ne yaptığına, ne gibi hizmetlere ihtiyaçları olduğuna dair geniş bir bilgi birikimi vardı. Fakat bunu sistematik ve kolay bir şekilde takip etmenin yoluna sahip değildik. Ayrıca satışçılarımızın kendi müşterilerini takip edebilecekleri, satış eforlarını planlayıp ayarlayabilecekleri sistematik bir yapımız da yoktu. Bu nedenler, CRM sistemi için ilerlemeye ve yatırım yapmaya karar verdik ve çözüm olarak da Salesforce’u seçtik.

Cemil Gandur, Co-CEO

Salesforce Sales Cloud ile B2B Satış Yönetimi

Firma çalışanlarının hızla adapta olabilmesi ve hemen kullanmaya başlayabilmesi için kullanıcı dostu bir CRM çözümü arayışları başladı. CRM çözümü arayışları sırasında incelenen uygulamalar firma ortaklarına sunulduktan kısa bir süre sonra Salesforce Türkiye Yetkili Satıcısı Inpark ile görüşmeler olumlu sonuçlandı. Şirket ortaklarının teknolojiye inanması ve sistemin verimliliğine güvenmeleri hızlı karar alınmasını sağladı.

Fevzi Gandur Lajistik ve Inspark arasında yapılan ihtiyaç analizi görüşmeleri tamamlandıktan 4 hafta sonra sistem canlıya alındı.

Salesforce CRM ve Kullanıcı Adaptasyonu Süreci

Satış ekibi yöneticileri Salesforce CRM canlıya alınmadan önce çalışanları sistemin sağlayacağı faydalar üzerine bilgilendirdi. Şirket ortakları tarafından yapılan toplantılarda çalışanlara CRM’in günlük iş rutininde sunduğu kolaylıklar aktarılarak şirket içinde CRM konusunda farkındalık oluşturuldu.

‘Salesforce’tan son derece memnunuz. Salesforce sadece bir yazılım değil, aynı zamanda satış sürecimiz üstünde büyük bir etkisi var. Kullanımı kolay, kurulumu hızlı, bir çok özelliğe sahip ve ne yaptığımıza dair iyi bir görünürlük sağlayan bir yazılım. Aynı zamanda INSPARK ile yaptığımız iş birliğinden ötürü de çok mutluyuz. Gayet duyarlıydılar. Yapacaklarını söyledikleri konuları zamanında tamamladılar. Memnun olduğumuz için hem Salesforce hem de INSPARK ile beraber bu yolda devam edeceğiz.’

Ali Gandur, Co-CEO

Mevcut kişi ve kurum bilgileri topluca tek seferde CRM’e aktarıldıktan sonra satış temsilcileri günlük aktivite girişleri yapıyor, müşterilerle yaptıkları görüşmeler sonrası bilgileri ve satış fırsatlarını sisteme giriyorlar. Haftalık raporlar hem satış ekipleri hem de yöneticiler ile paylaşılıyor.

Satış ekibi kullandıkları mobil cihazlar (akıllı telefon ve tablet) ile müşteri veri tabanına anında ulaşabiliyor ve satış öngörüleri planını güncelleyebiliyor.

Ses kayıtları otomatik olarak metne dönüşüp CRM’e kaydedilmeye başlandıktan sonra manuel işlemler azaldı.

Fevzi Gandur Lojistik, Salesforce CRM projesinin ikinci fazında finans ve operasyon sistemlerinin CRM ile entegrasyonunu, B2B Pazarlama otomasyonu çözümünün implementasyonunu, telemarketing ekibi için müşteri hizmetleri yönetimi uygulamasının hayata geçirilmesini planlıyor.

PROJE DETAYLARI

Sektör: Lojistik

Proje Konusu: CRM Müşteri İlişkileri Yönetimi

Proje Süresi: 4 Hafta

Kurumsal Yazılım: Salesforce.com

Modüller / Fonksiyonlar: Sales Cloud

Çözüm Kapsamı: Kişi ve Firma Yönetimi, İş Fırsatları Yönetimi, Satış Ekibi için Aktivite Raporları, Haftalık Satış Raporları, Mail Marketing

Proje Yılı: 2017

Lojistik, Müşteri Başarı Hikayeleri , , ,