Blog

15 Ocak 2019

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler için Dijital Dönüşüm

Dijital dönüşüm, büyük firmaların gündeminde olan önemli bir projeyken bir çok küçük ve orta ölçekli işletme (KOBİ) sahibi için ise kocaman bir soru işareti. KOBİ’ler dijital dönüşümün ne olduğunu ya da işletmelerine nasıl fayda sağlayabileceğini bilmiyolar.

Biz, dijital dönüşümün KOBİ’lerin pazarda daha rekabetçi olmasının ve uzun vadeli büyüme için daha iyi konumlandırılmasının anahtarı olduğuna inanıyoruz.

Katıldığımız konferans ve fuarlarda görüştüğümüz KOBİ sahiplerinin neredeyse yarısı işlerini dijitalleştirmeyi planlıyor, ancak bir çoğu “dijital dönüşümün” gerçekte ne olduğunu anlamakta zorlanıyorlar.

Dijital Dönüşüm Nedir?

İşletmelerin, değişen iş ve pazar dinamiklerine uyum sağlamak için mevcut iş süreçlerini, uygulamalarını, modellerini, kültürünü dijital teknolojileri kullanarak dönüştürmeleridir. Basitçe ifade etmek gerekirse, dijital çağda rekabet avantajını korurken, müşteri sadakatini arttırmak için işinizi nasıl adapte etmeniz gerektiğini belirlemekle ilgilidir.

musteri hizmetlerinde dijital donusum inspark

Şirketler Zaten Yıllardır Dijitale Yatırım Yapmıyor Mu?

Pek çok işletme yazılım teknolojilerini, yapmakta oldukları işi daha hızlı yapma aracı olarak görüyor. Bununla birlikte, dijital dönüşüm söz konusu olduğunda, şirketler geri adım atıyor ve sorgulamaya başlıyorlar: yazılım teknolojileri gerçekten daha iyi karar alma, iş yapış şeklini değiştirme imkanı veya müşterilere daha iyi, daha kişisel bir müşteri deneyimi sunabilir mi? Gerçek şu ki, etrafımızdaki dünya hızla değişiyor. Küçük işletmeler son 20 yıl boyunca yaptıklarını yapmaya devam edemezler, “işler nasıl?” “her zamanki gibi” söylemi geçmişte kaldı.

Bir işletmenin dijital dönüşüme ihtiyacı olduğuna dair işaretler nelerdir?

Eskiden iyi satışlarla sonuçlanan reklam kampanyalarınız artık sonuç vermiyor. Müşterileriniz sizinle çalışmaktan memnun ancak satışlarınız artmıyor. Satış sorumlunuz yıllar sonra işten ayrıldı ve müşteri ve sipariş bilgilerine ulaşamıyorsunuz. Bunlar işinizin dijital dönüşüme ihtiyacı olduğunu gösteren işaretlerden sadece birkaç tanesi. Aslında, bunlar müşterilerinizle ilgili veriniz olmadığına hatta müşterilerinizin istediği ve ihtiyaç duyduğu şeylere olan bağlantınızı kaybettiğinize de işaret olabilir. Birçok KOBİ, birbirleriyle konuşmayan yazılım uygulamalarını kullanıyor ve bu uygulamalar maalesef işletme eğilimleri, sorunları ve fırsatları konusunda iyi bir analiz yapmaya yeterli olmuyor.

Küçük ve Orta Ölçekli işletme sahipleri, dijital dönüşüm sürecinde neleri dikkate almalılar?

Her işletme, eksikleri, sorunları ve potansiyel tehditleri tanımlamak için kurum içi değerlendirme yapmalıdır. En büyük sorun ve eksik nedir? İşletmenizin hayatta kalması için ne yapılmalıdır?
KOBİ’ler arasında yaygın olan bir yanılgı, uzman veya danışman yardımı almanın çok pahalı olduğudur. Gerçek şu ki, kullanabileceğiniz bazı ücretsiz veya düşük maliyetli kaynaklar var. Örneğin, birçok teknoloji şirketi KOBİ’lere tavsiyelerde bulunmaktan memnuniyet duyacaktır. Inspark’ın CRM Danışmanları ve Salesforce’un Trailhead’i birkaç harika kaynak.

kucuk-orta-isletmeler-icin-dijital-donusum

KOBİ’ler dijital dönüşüm sürecine başlarken teknoloji tabanlı kararlara veya yatırımlara nasıl yaklaşmalıdır?

Burada başarının sırrı işbirliği ve birlikte çalışmaktır. Gizlice ve yalnız başınıza kararlar almayın. 10 çalışanınız varsa, her biri bir şekilde yaptığınız değişikliklerden etkilenecektir. Önerilerinizi paylaştığınızdan ve onların taleplerini dinlediğinizden emin olun. Çalışanları sürece ne kadar çok dahil ederseniz, sonuç o kadar iyi olur.

KOBİ’lerin dijital dönüşüm sürecinde en çok yaptıkları hatalar nelerdir?

İşletmelerin sık yaptığı hatalardan birisi birbirlerine entegre olamayan farklı teknolojilere yatırım yapmaktır. Başlangıçta bir sorun gibi görünmese de, belirli teknolojilerin birlikte çalışmadığını fark ettiklerinde yazılımı değiştirmek zor olabilir.
KOBİ’lerin tek bir şeye odaklanmaları gerekiyor: bugün ihtiyaç duydukları iş akışı ve fonksiyonların, işletme büyüdükçe ihtiyaçlarına cevap vermeye devam edebilmesi için ölçeklenebilir olması. Herhangi bir işletmenin başarılı olması için, işletme genelindeki bilgilerin farklı süreç ve iş akışları sırasında kesintisiz olarak erişilebilir olması gerekir. Bu sadece size işinizi bir bütün olarak daha net ve tutarlı bir bakış açısı sağlamakla kalmayacak, aynı zamanda yaptığınız her şeyin daha etkin ve etkili olması için operasyonlarınızı kolaylaştıracaktır.

Dijital dönüşümü tamamladıktan sonra ne olacak?

Dijital dönüşüm başlayıp biten değil, sürekli devam eden bir süreçtir. İş asla bitmez. Her zaman atılacak bir sonraki adım vardır. Dijital dönüşümde başarının sırrı ise çevik olmak ve adaptasyon kapasitesidir.

 

Dijital dönüşüm için ilk adımı Salesforce ile atan Gülhan Tesisleri’nin CEO’su Kemal Gülhan’ın deneyimlerini dinleyin.

Salesforce , , ,