Blog

25 Kasım 2018

Gülhan Tesisleri Salesforce Başarı Hikayesi

'Toptan akaryakıt satışlarında teklif gönderme ve siparişi işleme alma aşamasında hız çok önemlidir. Bu yüzden CRM sistemini bir lüks değil bir ihtiyaç olarak görüyorum.'

Kemal Gülhan, CEO

Toptan akaryakıt satışında hız çok önemlidir. Akaryakıt çok hızlı tüketilen, çok fazla stoklanamayan ama bir yandan da tüketicinin tüm iş sürecini etkileyen bir unsurdur.

Müşterinin ihtiyaçlarını hızlı kavramak, ihtiyaçlara yönelik hızlı çözümler sunmak, satış tekliflerinin hızlı verilmesi, siparişlerin hızlı gönderilmesi; akaryakıt, toptan akaryakıt dağıtım hizmetinde önemlidir.

Müşterileri, teklifleri, siparişleri farklı excel tabloları ve dokümanlar üzerinden takip ediyorduk. Bunun daha kolay bir yolu olmalı diye düşündüm ve araştırmaların sonucunda Salesforce CRM’i buldum.

          Kemal Gülhan, CEO

gulhan-tesisleri

 

Yabancı sermayeli çok büyük bir uluslararası akaryakıt dağıtım şirketinin Salesforce kullandığını öğrendim. Başlangıçta acaba bizim gibi yerel bir aile şirketine bu sistem uyarlanabilir mi ya da bunun maliyetlerini biz karşılayabilir miyiz diye düşündüm.
Daha sonrasında Salesforce konusunda kimden hizmet alabilirim diye araştırmaya başladım. ve INSPARK ile iletişime geçtim. Aklıma takılan tüm soruların cevaplarını aldım ve Salesforce’la bizim iş planımızı entegre etme çalışmalarına başladık.
Birkaç hafta gibi bir sürede iş akışımız Salesforce platformuna taşındı. Ondan sonra yaptığımız her yeni işi Salesforce’a kaydetmeye başladık.
INSPARK ihtiyaçlarımızı nasıl, hangi zaman aralığında, hangi maliyetlerle çözebileceklerini çok net aktardılar. Tüm bu süreçte INSPARK’la çalışmaktan çok büyük keyif aldık. 
Kemal Gülhan, CEO

PROJE DETAYLARI

Sektör: Petrol ve Lojistik

Proje Konusu: CRM Müşteri İlişkileri Yönetimi

Proje Süresi: 2 Hafta

Kurumsal Yazılım: Salesforce.com

Modüller / Fonksiyonlar: Sales Cloud

Çözüm Kapsamı: Kişi ve Firma Yönetimi, İş Fırsatları Yönetimi, Satış Ekibi için Aktivite Raporları, Haftalık Satış Raporları

Proje Yılı: 2018

Müşteri Başarı Hikayeleri , , ,

İletişime geçin