Blog

22 Aralık 2017

Salesforce CRM: Mutlaka Kullanmanız Gereken 3 Özellik

Tebrikler artık bir Salesforce CRM kullanıcısınız. Yeni başlayanlar için Salesforce CRM’in Püf Noktaları yazımızdaki adımları birer birer uyguladınız ve bir süredir yeni ve mevcut müşterilerinizle ilgili pazarlama ve satış aktivitelerinizi yönetiyor, telefon görüşmelerinizi, toplantılarını, maillerinizi kaydediyor ve satış fırsalarını takip ediyorsunuz.

Önerimiz: Yeni Başlayanlar için Salesforce CRM

Artık ‘CRM’e yeni başlayanlar’ grubunda olmadığınıza göre Salesforce CRM’in tüm özelliklerini daha etkin kullanmaya hazırsınız.

Kişi (contact), Müşteri (account) ve Fırsat (opportunity) yönetiminde bir yere kadar geldiniz, artık satış fırsatları yönetimi ve özelleştirme yapabilirsiniz.

Eğitim sitesi Trailhead‘de bir çok konuda kaynak dokümanlara ulaşabilir ve Salesforce CRM uygulamalarının kurulumu ve konfigürasyonundan sorumlu sistem yöneticinizden ( Salesforce Admin ) yardım isteyebilirsiniz.

Salesforce CRM – Satış Fırsatları Yönetimi

Salesforce CRM’in en önemli özelliklerinden birisi satış fırsatları yönetimi (pipeline management), satış fırsatlarının izlenebilir olmasına bağlıdır.

salesforce crm pipelineSalesforce Lightning ile daha iyi ve güçlü satış fırsatları yönetmek için müşteri adayı yönetimi, müşteri adayı takibi ve satış fırsatına dönüşümünü tanımlayacağınız süreçleri yapılandırın. Fırsatlarınızın durumunu takip etmek için 4 veya 6 aşama seçin. Satış ekibiniz hem müşteri adaylarının hem de fırsatların güncel durumunu bu şekilde kolayca sınıflandırabilirler.

Bunu Nasıl Yapabilirim?

Bunu kendiniz yapmak isterseniz Trailhead’de bulunan makalelerdeki açıklamaları okuyabilirsiniz.

 

Salesforce CRM – Müşteri Kayıtlarını Düzenleme

Aynı bilginin iki kez girilmesi ile oluşan çift kayıtlar, müşteri listesi üzerinde aksiyon alındığında karmaşık sonuçlar doğuruyor. Aynı kaydın yeniden oluşmasını engellemek ise Salesforce deneyiminizi iyileştirecek özelliklerden birisi.

Salesforce Platformunun başarısı, müşteri verilerinizin temiz ve kolay anlaşılır olmasına bağlıdır. Satış temsilcileri mevcut müşterilerinizi (“accounts”) veritabanında bulamadıklarında yeni bir kayıt oluştururlar.

salesforce crmİki kez aynı hesap kaydının oluşturulmasını önlemek için, müşteri adayının (lead), müşteri (account) hesabına dönüştürülmesi için net bir süreç oluşturun. Müşteri (account) bilgileri için standart objelerin kullanıldığından emin olun ve Salesforce’un ‘de-duplication’ özelliğine güvenin. Ayrıca aynı bilginin yeniden girilerek yeni bir kayıt oluşturulmasını önlemek için Sales Cloud Lightning ‘account search’ özelliğini kullanın.

Bunu Nasıl Yapabilirim?

De-dublicate özelliğini kullanmak isterseniz Salesforce’un eğlenceli eğitim platformu Trailhead‘i ziyaret edebilir ve bu linkde bulunan açıklamaları okuyabilirsiniz.

Salesforce CRM – İş Akışını Özelleştirme

Salesforce, Process Builder, özel objeleri, formül alanlarını ve daha fazlasını kullanarak iş akışlarını özelleştirmenize olanak tanır. Ancak, yarattığınız özelleştirmelerin aslında iş akışını düzene soktuğundan ve her şeyi yavaşlatan gereksiz ve karmaşık bir akış oluşturmadığından emin olmalısınız.

salesforce crm is akisiOtomasyon, özelleştirmenin başlıca faydalarından biridir ve Process Builder, iş akışı eylemlerini yalnızca birkaç tıklama ile otomatikleştirmenin harika bir yoludur. Process Builder, otomatik e-postaların tetiklenmesi ve ilgili kayıtların güncellenmesi gibi işlemlerde size zaman tasarrufu yaptırır.

Bu Nasıl Yapabilirim?

İş akışlarını kendiniz konfigüre etmek isterseniz Trailhead sitesindeki makaleleri okuyabilirsiniz.

Salesforce CRM ile inanılmaz şeyler yapabilirsiniz! Bu yazıda paylaştığımız 3 önerimizi değerlendirirseniz iş üretkenliğiniz artacak ve verinizi daha iyi yöneteceksiniz.

Salesforce Türkiye – Inspark

Salesforce danışman ve uzmanlarımıza sorularınız var mı? 2018 yılı webinar takimimizi yakında açıklayacağız, bizi mutlaka linkedin sayfamızdan takip edin.

Salesforce Yetkili İş Ortağı Inspark danışmanlarından yardım almak ister misiniz? Talebinizi iletişim formu aracılığı ile gönderebilirsiniz.

Bulut Bilişim, Salesforce , , , ,

İletişime geçin