Blog

23 Aralık 2016

Pardot ile B2B Pazarlama Otomasyonu

Dünyanın en iyi CRM çözümlerini sunan Salesforce.com’un pazarlama yönetimi için iki lider uygulaması bulunuyor. B2C dijital pazarlama platformu Marketing Cloud ve B2B pazarlama otomasyonu uygulaması Pardot.

Müşterilene sadece satış yapmanın ötesinde onlara kusursuz bir marka deneyimi sunmaya odaklanan firmalar “müşteri yolculuğu”na yatırım yapıyorlar. Müşterilerin marka ile ilk temasından satın aldığı ürünle ilgili müşteri hizmetleriyle yaptığı telefon görüşmesine kadar süren “yolculuk” sırasında pazarlamacıların müşterilere kişiye özel mesajı doğru zamanda doğru kanaldan vermeleri büyük önem taşıyor.

Pazarlama Otomasyonu Satışı Nasıl Arttırır?

Salesforce Pardot’un en çok tercih edilen pazarlama otomasyonu çözümü olmasının nedeni Pardot ekibinin müşteri potansiyeline odaklanmış olması. Son yıllarda B2B satış döngüsü önemli bir değişim yaşadı. Müşteri adayları ürün veya hizmet ile ilgili araştırmalarını online olarak yapıyor, satın alma konusunda karar aşamasına geçtiklerinde marka ile bağlantıya geçiyorlar. Müşteri adaylarının araştırmaları sırasında firmayla sayısız etkileşim fırsatı olmasına rağmen pazarlamacılar ve satışçıların müşteri adayı hakkında bilgisi yoktur; dolayısıyla potansiyel müşterilerle bağlantıya geçip sürece daha erken bir evrede dahil olamamaktadırlar.

salesforce pardot

Yukarıdaki şablonda websitesini ziyaret eden ve ardından bir döküman indiren müşteri adayının damla pazarlama (drip marketing) ile nasıl takip edilebileceğine dair bir örneği inceleyebilirsiniz.

Pazarlama Kampanyalarının Verimi Nasıl Ölçülür?

Pazarlamacılar, müşteri adayına gönderdikleri bir e-postanın alıcı tarafından açılıp açılmadığını öğrenebilirler ancak epostanın ne kadar süre açık kaldığını ve alıcının sonrasında ne yaptığını bilemezler. Firmaların ihtiyacı olan bireysel veriyi toplayan ve veriyi üzerinde aksiyon alınabilecek bilgiye tercüme eden bir çözümdür.

Pardot kullanan firmalarda pazarlama verimliliği artışı %50.

Pazarlamada ROI  

Pardot kullanıcıları arasında 2015 yılında yapılan araştırmanın sonuçlarına baktığımızda, müşteri adayları ile etkileşimin %38 daha çok olduğunu, pazarlama kampanyalarının %37 daha etkili olduğunu, pazarlama yatırımının geri dönüşünün %34 arttığını, satışların ise %34 arttığını görüyoruz.

Pardot by Salesforce.com

Salesforce.com’un B2B pazarlama otomasyonu çözümü Pardot satış ve pazarlamanın tek bir platform üzerinde birlikte çalışmalarına imkan sağlıyor. Pardot’un Salesforce CRM ile entegre olması pazarlama ve satış takımlarının birlikte daha çok müşteri adayı oluşturmasını, satış sürecini kısaltması ve pazarlama kampanyalarının geri dönüşünü hesaplamaktadır.

Salesforce Türkiye Yetkili Satıcısı ve İş ortağı INSPARK

Salesforce.com’un pazarlama otomasyonu uygulaması Pardot’un Türkiye’deki ilk ve tek sertifikalı iş ortağı (Pardot Certified Partner) olarak müşterilerimizin ihtiyaçlarına uygun çözümlerin implementasyon hizmeti için bizimle bağlantıya geçebilirsiniz.

Salesforce , , , , , ,

İletişime geçin