Blog

27 Aralık 2019

Bölüm 8 – CRM Stratejisi Nasıl Oluşturulur?

Başarılı bir CRM sistemi kurmak sadece doğru teknolojiyi seçmekle ilgili değildir. Ayrıca iş perspektifinden doğru CRM stratejisine ihtiyacınız var. Kazanan bir plan oluşturmak için yedi adımı izleyin:

1. Vizyonunuzu tanımlayın.

Başarılı satış liderleri, ekibinizin etrafında toplanabileceği net, tekrarlanabilir, eylem odaklı bir vizyona sahip olmanın değerini bilir. Bölgenizdeki satışlar için pazar lideri olmaktan, sektörünüzdeki müşteri hizmetini yeniden tanımlamaya kadar birçok şey olabilir. Vizyonunuzu hem bir etkiye sahip olacak kadar istekli hem de tüm organizasyonun anlayabileceği kadar net yapın.

2. Stratejinizi tanımlayın.

Strateji, vizyonunuzu ulaşılabilir kılan şeydir. Satış için pazar lideri olmak istediğinizi söyleyin. Bunu, fiyat konusunda rekabet ederek veya farklı ürünler sunarak ya da mükemmel satış sonrası servisinizi vurgulayarak mı yapıyorsunuz? Hedeflerinize ulaşmak için yönteminizi planlamanız çok önemlidir.

3. İş hedeflerinizi tanımlayın.

İş hedefleri, vizyon ve stratejinin günlük çalışmaya dönüştürüldüğü yerdir. Yeni bir CRM sistemi uygularken ortaya çıkan yaygın hata, eski iş hedeflerini ve süreçlerini verimsizlikleri ile tamamlayarak çoğaltmaktır. Bunun yerine, uygulamanızı nasıl çalıştığınızı gözden geçirmek ve optimize etmek için bir fırsat olarak görün.

4. Takımınızı gemiye alın.

Yönetici sponsorluğu, genel vizyonunuz, CRM stratejiniz ve iş hedefleriniz için çok önemlidir – başarılı bir sunum için. Yönetici sponsorluğu eksikliği, CRM başarısızlığına katkıda bulunan ilk beş faktörden biridir.

5. Metrikleri tanımlayın.

“Neyi ölçemediğinizi yönetemezsiniz” birçok iş düşüncesine atfedilen bir atasözüdür. Metrikler herkes tarafından görülebilmelidir ve bu, satış temsilcileri ve yöneticilerinden yönetici ekibine kadar organizasyonun tüm seviyeleri için gösterge panoları oluşturmak anlamına gelir.

6. Girişimlerinize öncelik verin.

Her şeyi bir seferde halletmeyeceksiniz, bu nedenle ilk önce ne teslim edileceğine karar verin. Eğitim genellikle önceliktir, bu nedenle herkes yeni CRM sistemini mümkün olan en kısa sürede kullanmaya hazırdır.

7. Yol haritanızı tanımlayın.

Etkili bir CRM sistemi kurmaya “büyük patlama” olayı olarak bakmamalısınız. Evet, başarılı bir katılım çok önemlidir, ancak siz yaşadıktan sonra geliştirmeler ve yeni özellikler sunabilmek eşit derecede önemlidir. Lansman gününün ötesini planlayın ve işletme için başka hangi yetenekleri sunmanız gerektiğini düşünün.

KAYNAK: SALESFORCE CRM 101: WHAT IS CRM?

Kaynaklar, Kılavuzlar

İletişime geçin