Blog

27 Aralık 2019

Bölüm 3 – CRM Sistemi’nin İşinize Katkısı Nedir? CRM Sistemi ile İşinizi Büyütmenin 6 Yolu

1- DAHA İYİ ALT YAPI

Bir CRM platformunun, sonuçta doğrudan iyileştirmeler dahil olmak üzere gerçek sonuçlar verdiği gösterilmiştir. CRM uygulamalarının kanıtlanmış etkileri*:

Kaynak:
*Average Percentage Improvements Reported by Salesforce Customers
Source: Salesforce Relationship Survey conducted 2014‒2016 among 10,500+ customers randomly selected. Response sizes per question vary.

2- DAHA İYİ SEGMENTASYON

Bir CRM sistemi kolay ve hızlı bir şekilde yeni müşteri adayları tanımlamanıza ve eklemenize ve bunları doğru şekilde sınıflandırmanıza yardımcı olabilir. Satışlar, doğru potansiyel müşterilere odaklanarak, pazarları kapatmaya yönelik fırsatları önceliklendirebilir ve pazarlama, daha fazla beslenmeye ihtiyaç duyan ve kaliteli müşteri olmaları için öncülük yapabilecek fırsatları belirleyebilir.

Müşteriler ve potansiyel müşteriler hakkında eksiksiz, doğru, merkezi olarak tutulan bilgiler sayesinde, satış ve pazarlama dikkatlerini ve enerjilerini doğru müşterilere odaklayabilir.

3- DAHA FAZLA MÜŞTERİ REFERANSI

Müşterilerinizi daha iyi anlayarak, çapraz satış ve satış fırsatları netleşir – size mevcut müşterilerden yeni işler kazanma şansı verir.

Daha iyi görünürlük sayesinde, müşterilerinizi daha iyi hizmetle mutlu edebileceksiniz. Mutlu müşterilerin tekrar müşteri olması muhtemeldir ve tekrarlanan müşteriler daha fazla harcama yapar – bazı çalışmalara göre% 33’e kadar daha fazla harcama yapar.

4- DAHA İYİ MÜŞTERİ DESTEĞİ

Bugünün müşterileri, günün veya gecenin herhangi bir saatinde hızlı, kişiselleştirilmiş destek beklemektedir. Bir CRM sistemi, müşterilerin aradığı yüksek kaliteli hizmeti sunmanıza yardımcı olabilir. Temsilcileriniz müşterilerin hangi ürünleri sipariş ettiklerini hızlı bir şekilde görebilir ve müşterilere ihtiyaç duydukları yanıtları hızlı bir şekilde verebilmeleri için her etkileşimin kaydını alabilirler.

5- DAHA İYİ ÜRÜN VE SERVİSLER

İyi bir CRM sistemi, işletmenizde ve ötesinde çok çeşitli kaynaklardan bilgi toplar. Bu, size müşterilerinizin nasıl hissettiği ve kuruluşunuz hakkında ne söyledikleri hakkında eşi görülmemiş bir kavrayış sağlar – böylece sunduklarınızı geliştirebilir, sorunları erken tespit edebilir ve boşlukları tespit edebilirsiniz.

BULUT TABANLI CRM SİSTEMİ

CRM sistemlerindeki belki de en önemli gelişme, şirket içi CRM yazılımından buluta geçiş olmuştur. Yüzlerce veya binlerce masaüstü bilgisayara ve mobil cihaza yazılım yükleme zorunluluğundan kurtulmuş olan dünya çapındaki kuruluşlar, verilerin, yazılımların ve hizmetlerin güvenli bir çevrimiçi ortama taşınmasının avantajlarını keşfediyorlar.

HER YERDEN ÇALIŞIN

Salesforce gibi bulut tabanlı CRM sistemleri her kullanıcının her zaman aynı bilgiye sahip olduğu anlamına gelir. Satış ekipleriniz yolda verileri kontrol edebilir, bir toplantıdan hemen sonra güncelleyebilir veya herhangi bir yerden çalışabilir. Aynı bilgiler, satış ekibinden müşteri hizmetleri temsilcilerine kadar ihtiyaç duyan herkes için mevcuttur.

MALİYETLERİ AZALTIN

Bulut tabanlı bir sistem IT maliyetlerini düşük tutar ve sürüm kontrolü ve güncelleme programlarına ihtiyaç duyan bir donanımı yoktur.

Genel olarak, bulut tabanlı CRM sistemleri, sisteme erişen kullanıcı sayısına ve ihtiyaç duyduğunuz özelliklere göre fiyatlandırılır. Bu, sermaye harcaması açısından çok uygun maliyetli olabilir ve ayrıca oldukça esnektir – işiniz büyüdükçe daha fazla insanı kolayca eklemenizi sağlar.

Salesforce, işlevsellik açısından da esnektir – sizin için yararlı olmayan hiçbir özellik için ödeme yapmazsınız.

CRM İLE İŞİNİZİ BÜYÜTMENİN 6 YOLU

1. DOĞRU MÜŞTERİLERE ULAŞIN
Yeni müşterileri çekmek ve üretmek için zaman ve kaynak harcadınız, peki şimdi ne olacak? Satış ekibinize geçiyorlar mı ve öyleyse temsilcileriniz hangi fırsatların en sıcak olduğunu biliyor mu? Küçük ve hızlı büyüdüğünüzde zaman esastır.

Bir CRM platformu kullanarak pazarlama araçlarından – e-posta, sosyal, pazarlama otomasyonu – en iyi şekilde yararlanın.

Hem satış hem de pazarlama ekipleriniz, mevcut ve potansiyel müşterilere tam bir bakış açısına sahip olabilir, böylece potansiyel müşterileri müşterilere dönüştürmek ve kilit karar vericilere daha hızlı ulaşmak için ilgi çekici iletişimler yaratabilir ve hedefleyebilirler.

2.SÜRDÜRÜLEBİLİR İLİŞKİLER KURUN
Bir CRM Sistemi sayesinde müşterilerinizin işleriyle ilgili derin bir anlayış geliştirin – güven ve karşılıklı başarı üzerine kurulu güçlü bir ilişki kurun.

Zorluklarını keşfedin: Müşterileriniz için neyin önemli olduğunu bulun. Bu notları CRM sisteminize kaydedin, böylece bir dahaki sefere tam bir inceleme ile tam kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

Alakalı konulardan bahsedin: Bir müşterinin zorluklarını anladıktan sonra, doğru zamanda uygun ürünleri veya özel promosyonları veya alakalı diğer içerikleri önerebilirsiniz.

3.SATIŞ MALİYETLERİNİ DÜŞÜRÜN
Yeni müşteriler, büyümenin devam etmesinin kilit bir bileşenidir, ancak gelmesi kolay – ya da ucuz değildir. İyi haber şu ki, mevcut müşteri tabanınıza satış yaparak yeni müşteri kazanım maliyetlerini dengeleyebilirsiniz. Müşteri portföyünüzdeki satış, çapraz satış ve yenileme fırsatlarında daha fazla görünürlük elde edin; kazandığınız güven sayesinde tekrarlanabilir satışlarda bir artış göreceksiniz.

Bir CRM sistemi, satış performansını artırmanıza yardımcı olabilir:
Satış verimliliğini artırma:
Şirketinizle müşteri etkileşimlerine dayanarak dönüşüm ve kapanma olasılığı yüksek potansiyel müşterilere ve fırsatlara öncelik verin.

Satış etkinliğini artırma:
En iyi yanıt için hangi müşterilerin meşgul olduğunu ve doğru zamanda ulaşmak için doğru zamanı öğrenin.

Satış artışı ve çapraz satış fırsatlarını arttırma:
Halen devam etmekte olan eklenti anlaşmaları için uygun tüm fırsatları görün.

Yönlendirme işini açığa çıkarma:
Çıkmaz müşteri adayları için ödeme yapmak veya soğuk arama zamanını harcamak yerine, mevcut ilişkilerde kullanılmayan fırsatları bulun.

Kapanma süresini kısaltma:
Müşterinizi 360 derecelik bir görüşünüz olduğunda bir anlaşmayı kapatmak için ekibinizi bir sonraki adımlarda anında hizalayın.

4.ÇALIŞAN VERİMLİLİĞİNİ ARTTIRIN
Doğru teknolojiyi benimsemek, ekiplerinizi süreç ağırlıklı görevlerden kurtarır ve onlara müşterileriyle bağlantı kurmak için daha fazla zaman verir. İletişim bilgileri aramak veya veri girmek gibi manuel işlemler otomatikleştirilebilir veya müşteri ile ilgili işlemlerden elimine edilebilir. Satış, servis ve pazarlama genelinde otomasyon, çalışanlarınızı özgür kılar, böylece potansiyel müşterilerle konuşarak daha fazla zaman geçirebilir ve mevcut müşterilerle ilişkileri güçlendirebilir, iğnenizi işiniz için hareket ettirebilirsiniz.

5.MÜŞTERİ İLİŞKİLERİNİZİ GELİŞTİRİN
En iyi ürün bile, yalnızca satıştan önce ve sonra gelen servis kadar iyidir. Tüm ekibiniz bir müşterinin tam geçmişine anında erişebiliyorsa, herkes doğru kaynaklarla hızlı bir şekilde kişiselleştirilmiş mesajlar ve çözümler sağlayabilir. Daha yumuşak etkileşimler güven oluşturur ve tekrarlanan işleri teşvik eder.

6.MÜŞTERİLERİ ELİNİZDE TUTUN
Tüm ilişkileriniz arasındaki görünürlük, ekiplerinizin risk altındaki hesapları proaktif olarak ele almasına ve tam zamanında yeni fırsatlar sunan memnun müşterilere sunmalarına yardımcı olabilir. Müşteri geçmişlerine, etkin kampanyalara veya açık vakalara şeffaflık göstererek, daha fazlasını geri getirmelerini sağlayan daha tatmin edici satın alımlar ve hizmet deneyimleri sağlayabilirsiniz.

Kaynaklar, Kılavuzlar

İletişime geçin