Blog

27 Aralık 2019

Bölüm 1 – Müşteri İlişkileri Yönetimi (CRM) Nedir? CRM Sistemi Neden Önemlidir?

CRM NEDİR?

Müşteri İlişkileri Yönetimi (CRM), tüm şirketinizin müşterilerle ve potansiyel müşterilerle olan ilişkilerini ve etkileşimlerini yönetmek için kullanılan bir teknolojidir. Amaç ise basit: İş ilişkilerini geliştirmek.

CRM sistemi, şirketlerin müşterilere bağlı kalmasına, süreçleri düzene koymasına ve karlılığı artırmasına yardımcı olur.

İnsanlar CRM hakkında konuştuğunda genellikle CRM yönetimi, iletişim yönetimi, satış yönetimi, verimlilik ve daha pek çok konuda yardımcı olan bir araçtan bahsediyorlar.

CRM ÇÖZÜMÜ NE SAĞLAR?

Bir CRM çözümü, kuruluşunuzun yeni müşteriler bulma, işlerini kazanma ve ilişki boyunca destek ve ek hizmetler sağlama dahil olmak üzere, müşterilerinizle, hizmet kullanıcıları, iş arkadaşları veya tedarikçiler dahil olmak üzere bireysel insanlarla ilişkilerine odaklanmanıza yardımcı olur.

CRM KİMLER İÇİNDİR?

Bir CRM sistemi, şirketiniz bünyesindeki herkese -satıştan müşteri hizmetlerine, iş geliştirmeden pazarlamaya- dış etkileşimleri ve başarıyı etkileyen ilişkileri yönetmenin daha iyi bir yolunu sunar. Bir CRM aracı, mevcut ve potansiyel müşterilerinizin iletişim bilgilerini saklamanıza, satış fırsatlarını belirlemenize, hizmet sorunlarını kaydetmenize ve pazarlama kampanyalarını, tek bir merkezi konumda yönetmenize kısaca; her bir müşteriniz için gereken bilgilerin ve kayıtların şirketiniz içinde bu bilgilere ihtiyacı olan kişiler tarafından anında ulaşılabilir olmasını sağlar.

Görünürlük ve verilere kolay erişim sayesinde birlikte çalışmak ve üretkenliği arttırmak kolaydır. Şirketinizdeki herkes, müşterilerin nasıl iletişim kurduğunu, ne aldıklarını, en son ne zaman satın aldıklarını, ne ödediklerini ve çok daha fazlasını görebilir.

CRM, her boyuttaki şirkete işletmenin büyümesini sağlamada yardımcı olabilir ve ekiplerin genellikle daha azıyla daha fazlasını yapmanın yollarını bulması gereken küçük işletmeler için özellikle yararlı olabilir.

CRM NEDEN ÖNEMLİDİR?

Gartner*, 2021 yılına kadar CRM’in kurumsal yazılım harcamalarının en büyük gelir alanı olacağını öngörüyor.

Henüz CRM ile ilgili bir adım atmadıysanız, işinizi sürdürmeniz iyi bir gelecek stratejisine bağlı demektir. Satış, iş hedefleri ve karlılık için hedefleriniz var. Ancak, hedeflerinize ulaşırken güncel ve güvenilir bilgiye ulaşmak her zaman kolay olmayabilir.

Kaynak

Satış, müşteri hizmetleri, pazarlama ve sosyal medya izlemelerinden gelen birçok veri akışını yararlı iş bilgilerine nasıl çevirirsiniz?

CRM sistemleri geleneksel olarak satış ve pazarlama araçları olarak kullanılsa da, müşteri hizmetleri ekipleri bunları kullanmanın büyük faydalarını görüyorlar. Günümüzün müşterisi bir sorunu bir konuda dile getirebilir – örneğin Twitter – ve daha sonra özel olarak çözmek için e-postaya veya telefona geçebilir. Bir CRM platformu, izlemeyi kaybetmeden sorguyu kanallar üzerinden yönetmenize olanak tanır ve satış, servis ve pazarlama bölümlerine müşteri hakkında tek bir görüş sağlar.

Veri Yönetimi

SATIŞ
Daha fazla yönetim her şey için daha az zaman demektir. Aktif bir satış ekibi bir veri seli üretebilir. Temsilciler yolda müşterilerle konuşur, potansiyel müşteriyle tanışarak değerli bilgiler edinir; ancak, bu bilgiler çoğu zaman el yazısı notlarda, dizüstü bilgisayarlarda veya satış görevlilerinizin kafalarında saklanır.

“Ayrıntılar kaybolabilir, toplantılar anında takip edilmez ve müşterilere öncelik verilmesi, gerçeğe dayalı sıkı bir alıştırmadan ziyade bir tahmin meselesi olabilir. Ve eğer kilit bir satış görevlisi işten ayrılırsa tüm bilgiler kaybolabilir.”

Veri Yönetimi

MÜŞTERİ İLİŞKİLERİ
Müşterileriniz telefon, e-posta veya sosyal medya dahil olmak üzere çeşitli platformlarda sizinle iletişim kuruyor olabilir. Müşteri etkileşimleri için ortak bir platform olmadan, bilgi akışında iletişim kesilebilir veya kaybolabilir – bu da yavaş veya yetersiz bir yanıt alınmasına neden olur.

Kaynaklar, Kılavuzlar

İletişime geçin