Blog

8 Eylül 2014

ERP ve CRM, büyük veriyle tanıştı

INSPARK Genel Müdürü Serdar Susuz, Dünya Gazetesi’nin 26 Ağustos 2014 tarihinde yayınlanan “ERP & CRM İş Çözümleri” Özel Eki’ne ERP ve CRM çözümlerindeki yenilikleri anlattı.

Kurumsal bulut çözümleri alanında yaklaşık 8 yıldır hizmet sunan INSPARK Genel Müdürü Serdar Susuz, CRM ve ERP çözümlerinde son yıllarda özellikle sosyal medyanın etkisiyle yaşanan dönüşümü şu şekilde değerlendiriyor: “ERP çözümlerinde son bir iki yıl içinde sosyal medya, akıllı mobil cihazlar ve bulut bilişimin etkisiyle önemli gelişmeler oldu. Uygulamalar geçmişte Amazon veya Outlook’a benzer bir arayüze sahiptiler. Şimdi ise Facebook, Twitter gibi sosyal medya araçlarından esinlenerek çalışanların daha fazla işbirliği yapabileceği platformlar haline dönüştüler. CRM çözümlerinin sosyalleşmesi çok önceden başladı. CRM’lerin sosyal medya entegrasyonu özellikle Türkiye gibi Facebook ve Twitter kullanımının yüksek olduğu bir ülkede mecburiyet haline dönüştü.”

ERP ve CRM

Bu durum hem ERP hem de CRM uygulamalarının büyük veri denilen ve şirketlerin kendi sistemleri dahilinde bulunan yapılandırılmış verilerle, sistemlerine sosyal medya veya internet kaynakları üzerinden akan yapılandırılmamış verileri içeren bilgi sistemleriyle de tanışmasını sağladı. INSPARK Genel Müdürü Serdar Susuz, “ ERP çözümleri sadece yapısal bilgiyi değil, yapılandırılmamış bilgileri de saklamaya başladı” diyor.

Bulut Bilişim ERP ve CRM

Başka kurumsal uygulamalarda olduğu gibi ERP ve CRM uygulamalarında da bulut, şirketlerin önünde iyi bir seçenek olarak duruyor. Dünyada binlerce kurumun bulut üzerinde çalışan Customer Relationship Management (müşteri ilişkileri yönetimi) çözümü kullandığını söyleyen Susuz; bu konuda çok kiracılı bulut modelinin önemli olduğunu, ancak ERP’de bu modeli sunan çözüm sayısının az bulunduğunu belirtiyor. Çok kiracılı bulut modelinin neden önemli olduğunu ise şu şekilde açıklıyor: “Teknolojik kaynakların en etkin kullanılması ve en düşük maliyetli altyapı bu modelde geçerli. Hiçbir teknik konu ile uğraşmıyorsunuz, yazılım tedarikçisi sizin için inovasyon yapıyor. Çıkan sorunlar size veya kurumunuza özel olmuyor. Eğer bir sorun varsa, dünyadaki tüm kullanıcıları etkileyeceği için hemen önlemler alınıyor.” Genel bulut çözümü olarak da ifade edebilecek bu modelde Susuz en önemli avantajın ölçeklendirilebilirlik olduğunu söylüyor.

Basında Biz, Haber , ,

İletişime geçin