Ambalaj İhracat Lideri Bareks Salesforce ile Tüm İş Süreçlerini Hızlandırdı

“Salesforce’un devreye girmesiyle faaliyetlerimizi, süreçlerimizi, projelerimizi veri temelli bir yaklaşımla ölçümleme olanağı kazandık.”

Yiğit Çelikoğlu – Genel Müdür, Bareks

Bareks-logo

Müşteri:

Bareks Plastik A.Ş.

Ürün:

Salesforce Sales Cloud

Amaç:

Lead, Account ve satış süreçlerinin tamamının Salesforce üzerinden yönetilmesi

Yılda %20-25 oranında büyüme gerçekleştiren Bareks Plastik A.Ş., artık kaçınılmaz hale gelen dijitalleşme süreci için Salesforce CRM çözümlerini Inspark ile hayata geçirerek hem verimli hem de keyifli bir partnerlik sürecini başlattı.

Ambalaj sanayi alanında lider konumda olan Bareks, üretiminin %85’ini temelde Batı Avrupa ülkeleri olmak üzere onlarca ülkeye ihraç ediyor. Oldukça büyük ihracat taleplerine başarıyla karşılık veren firma, hızlı ve doğru yönetim süreçleri için kapsamlı bir CRM yönetimine ihtiyaç duydu.

Bareks ile iş birliğimizde neler başardık?

  • Bareks’in karar alma ve müdahale süreçleri hızlandı
  • Müşteri deneyimi ve verimlilikte artış sağlandı
  • Proje süreçlerini yönetmek kolaylaştı

Salesforce Sales Cloud’un sunduğu çözümleri Inspark’ın danışmanlığında hayata geçiren Bareks, iş süreçlerini doğru ve hızlı yöneterek hem müşteri deneyimi hem de işgücü verimliliği açısından ivme yakalamış oldu.

Ezgi Koruyan Sales Manager

“Bareks, her sene %20 – %25 büyüme gerçekleştiren bir şirket. Bu büyüme bir yandan çok güzel ama bir yandan da bizim süreçlerimizi zorlamaya başladı. Dijitalleşmeden daha fazla uzak kalamayacağımızı tespit ettik. Bu noktada da Saleforce vb. CRM uygulamalarının araştırmasına giriş yaptık. 4-5 ayrı firma için benchmark çalışması yaptığımızda Salesforce’un açık ara ön planda olduğunu gözlemledik.”

Bareks Neden Salesforce’u Tercih Etti?

“Bareks, her sene %20 – %25 büyüme gerçekleştiren bir şirket. Bu büyüme bir yandan çok güzel ama bir yandan da bizim süreçlerimizi zorlamaya başladı. Dijitalleşmeden daha fazla uzak kalamayacağımızı tespit ettik. Bu noktada da Salesforce vb. CRM uygulamalarının araştırmasına giriş yaptık. 4-5 ayrı firma için benchmark çalışması yaptığımızda Salesforce’un açık ara ön planda olduğunu gözlemledik.”

Müşterilerle iletişim kurabilmek, süreçlerin kayıtlarını tutarak analiz yapabilmek ve bütün bu aşamaları raporlamak başlı başına ciddi bir iş gücü gerektiriyor. Üretiminin %85’ini ihraç eden Bareks için ise müşteri deneyimi ve %100 müşteri memnuniyeti ilk sırada yer alıyor.

Artık hızlı bir şekilde dijitalleşme sürecine girmeye karar veren Bareks, öncelikle iş ve takip süreçlerini optimize etmeyi amaçladı. Yaptıkları benchmark çalışmaları ile CRM çözümleri alanında en doğru tercihin Salesforce olduğuna karar veren şirket, bu noktada danışmanlık almak için başarılı referanslarını göz önünde bulundurarak Inspark’ı tercih etti.

Süreç Boyunca Hangi Güçlüklerle Karşılaştık?

Bareks’e Salesforce süreçlerinde danışmanlık yaparken temel amacımız Lead, Account ve satış süreçlerinin tamamını (fırsatlar, teklifler vb.) Salesforce Sales Cloud üzerinden yönetmekti.

Öncelikle satış süreci için bir case management kurgusu yaptık. İlk fazda SAP tarafında oluşan case ile entegrasyon yoktu, ancak sistemde açıkta kalan konu olmamasına karar verildi ve CRF ile bu kısmı da içeri aldık.

Bununla birlikte, SAP entegrasyonunda stok entegrasyonu mevcut değildi, ancak teklif hazırlarken en kritik bilgi bu olduğundan iki sistem arasında manuel çalışma olmaması için konuyu yine CRF ile projeye dahil ettik.

Inspark olarak, SAP entegrasyonu ile de fatura, ürün, ödeme performansı gibi finansal verilerin de entegrasyonunu sağlayarak bütünsel bir süreç kazandırmış olduk. Tüm satış süreçlerinin Salesforce üzerinde olması, birden fazla ekran üzerinden çalışma yapılmaması ve özellikle raporlama ve dashboard’lar ile uçtan uca izlenebilmesi Bareks’i memnun eden konuların başında geldi. Salesforce ile projelerini veri temelli bir yaklaşımla ölçümleme olanağı kazanan Bareks, proje süreçlerini çok daha kolay ve hızlı bir şekilde yönetme şansı elde etti.

Bareks Hakkında

Bakioğlu Holding kuruluşu olan Bareks Plastik A.Ş. İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi’ nde 2002 yılında kuruldu. Bareks, çok katlı ekstrüzyon olanağı ile 18 mikron ve 200 mikron arasındaki kalınlıklarda, yılda 45.000 ton sadece baskı ve laminasyon amaçlı, katma değeri yüksek Polietilen film üretiyor.

Türkiye ve global pazarda en çok tercih edilen üreticilerden biri olan Bareks, 2025 yılında 70.000 ton üretim gerçekleştirmeyi hedefliyor. Bareks, sürdürülebilir kalite ilkesiyle artan müşteri taleplerini %100 müşteri memnuniyeti hedefiyle karşılıyor.

Dijital Dönüşüm Serüveninde Keyifli Bir Yol Arkadaşlığı

“Daha tanıştığımız ilk günden ekiplerimizin arasında son derece güzel bir uyum yakaladığımızı düşünüyorum, birlikte çok keyifli bir proje yaptık. Inspark’ın danışmanlarının konuya hakimiyeti, sektördeki başarılı uygulamaları projenin başarısına çok olumlu etki etti.”
Yiğit Çelikoğlu – Genel Müdür

Hızlı büyümenin ve dinamik yapılarının getirdiği kapsamlı iş süreçleri, Bareks’e dijital dönüşüm yolculuğunu hızlandırma zorunluluğu doğurdu. Güçlü temelleri olan ve uzun vadeli dijital dönüşüm yolculuğuna başlamak isteyen Bareks ile kişiselleştirilmiş, müşteri odaklı çözümler sunan Inspark’ın yolları, Inspark’ın Salesforce CRM çözümlerindeki başarılı deneyimleri sayesinde kesişti.

Genel Müdür Yiğit Çelikoğlu, yaşadıkları keyifli ve verimli proje döneminin iş süreçlerine olumlu bir şekilde yansıdığını ve Inspark’la sadece çözüm ortağı değil, aynı zamanda dost olduklarını anlattı.

“Inspark’la çalışmak çok keyifliydi. Hem çok güzel, çok verimli bir proje dönemi yaşadık, projemizi başarıyla devreye aldık hem de çok iyi dostlar edindik. Inspark ile çalışmaktan çok memnunuz.”

Inspark’ın Öne Çıkan Özellikleri: Esneklik, Hız ve Açık İletişim

Salesforce kullanmaya başladıktan sonra tüm projelerinde çok daha hızlı ve kolay bir şekilde ilerleyebildiklerini kaydeden Çelikoğlu, karar alma ve müdahale süreçlerinin de kısaldığını vurguladı.
Sales Manager Ezgi Koruyan ise Inspark’ın kendileri açısından en çok öne çıkan özelliklerini; esneklik, hız, açık iletişim ve proaktiflik olarak özetledi.

“Inspark bizim için çok keyifli bir yol arkadaşı oldu her şeyden önce, aynı zamanda tabii ki bir çözüm ortağıydı. Ama bu süreç boyunca Inspark’ın en çok öne çıkan özellikleri esnek, hızlı ve açık bir iletişime sahip olması ve bizim anlattıklarımızdan ders çıkararak proaktif önerilerle gelmesi olarak özetleyebilirim.”
Ezgi Koruyan – Sales Manager

Üretken ve keyifli bir iş ortaklığını başlatan Inspark ve Bareks başarı hikayesini aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.

Salesforce Nedir?

Her büyüklükteki işletme için dünyanın 1 numaralı akıllı CRM platformu olan Salesforce, endüstri analistleri ve önde gelen kullanıcı inceleme kuruluşları tarafından CRM teknolojisinin pazar lideri olarak tanınıyor. Salesforce CRM, büyüyen işletmelere en ileri teknolojiyi kolayca uygulamalarını ve kendileri için önemli olan tüm çözümleri bağlamalarını sağlayan kullanıma hazır çözümler sunuyor.

Salesforce’u iş süreçlerinize entegre ederken doğru bir partner ile çalışarak daha hızlı sonuçlar alabilir, işinize ve Salesforce’un işinize katacaklarına kolayca odaklanabilirsiniz. Türkiye’nin ilk Salesforce Partneri olan INSPARK, 500’den fazla proje, 50 binden fazla kullanıcı implementasyonu ve milyonlarca müşteriye verdiği hizmet ile bölgesindeki en deneyimli Salesforce iş ortağıdır. Sadece Türkiye’de değil, dünya genelindeki deneyimimiz sayesinde, farklı bakış açılarına kolayca adapte olarak yenilikleri sürekli takip ediyoruz.

Salesforce sertifikalı danışman ve yazılım mühendislerden oluşan deneyimli ekibimizden destek ve danışmanlık almak ve Salesforce eğitimi gibi konularda bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İletişime geçin