Blog

7 Aralık 2022

Salesforce ve WhatsApp İş Birliği

Salesforce ve WhatsApp Küresel Olarak İnsanların ve İşletmelerin Etkileşimini Dönüştürmek İçin İş Birliği Yaptı

Dreamforce 2022 etkinliğinde Salesforce ve WhatsApp, yeni bir stratejik ortaklık kurduklarını açıkladılar. Yeni oluşturulacak bu ortaklık sayesinde Salesforce müşterileri kendi müşteriyle bağlantı kuracak ve WhatsApp üzerinden yeni bir mesajlaşma deneyimi oluşturacaklar. Her geçen gün hız kazanan iş dünyasına uyum sağlamayı hedefleyen bu ortak çalışma, işletmelerin ve insanların kurduğu etkileşimi dönüştürmeyi planlıyor.

İşletmelere özel mesajlaşma imkanı sunan WhatsApp, tüm dünyadaki insanları ve işletmeleri bir araya getirmeyi, bağlamayı ve kişisel deneyimler sunmayı başardı. Salesforce ile yapılacak entegrasyon, markaların müşteriyle kurdukları iletişimi tamamen değiştirmeyi hedefliyor. Salesforce’un yeni veri platformu olan Salesforce Genie sayesinde şirketler doğrudan müşterilerine temas edebilecekler. Bu da satış, hizmet, pazarlama ve tanıtım çalışmalarında gerçek zamanlı olarak, kişiselleştirilmiş deneyimler sunmaya izin verecek.

Mesajlaşma Neden Önemli?

Özellikle son yıllarda mesajlaşma hem kişilerarası hem de işletmelerle müşteriler arasında meydana gelen iletişimde önemli bir rol oynamaya başladı. Yapılan araştırmalar mesajlaşmanın ne kadar ciddi bir alan kapladığına dair çeşitli veriler sunuyor.

  • Müşterilerin yaklaşık %90’ı, bir işletmenin sunduğu deneyimin en az işletmenin ürünleri veya hizmetleri kadar önemli olduğunu söylüyor.
  • Müşterilerin %85’i departmanlar arasında meydana gelen etkileşimin tutarlı olmasını bekliyor.
  • Müşterilerin yaklaşık %60’ı şirketlerle dijital kanallardan etkileşim kurmayı tercih ediyor.
  • BT liderlerinin %86’sı, gelişmiş müşteriye yönelik teknolojilerin kuruluşlarının rekabet edebilmesi için kritik öneme sahip olduğunu söylüyor.

Tüm bunlar ele alındığı zaman mesajlaşma, işletmelerin müşteri memnuniyeti, müşteri kazanımı ve müşteri tutulması gibi alanlarında etkin bir rol üstleniyor.

Customer 360 ve WhatsApp Müşteri Etkileşimini ve Sadakatini Nasıl Arttıracak?

Salesforce’un Marketing Cloud, Service Cloud ve Commerce Cloud uygulamaları WhatsApp üzerinden destek verecek şekilde entegrasyon gerçekleştirecek. Sağlanacak olan bu desteğin özellikle promosyon ve müşteri hizmetleri mesajlaşma ve yakında, işlemsel konuşma ticaret yetenekleri alanlarına odaklanması bekleniyor. İşletmeler, her müşteri için kişiselleştirilmiş mesajlaşma deneyimi sunarak hem markalarını hem de müşteri ilişkilerini dönüştürme imkanı bulacaklar. Aynı zamanda bu entegrasyon aşağıdaki faydaları da sunmaya yardımcı olacak:

  • Uçtan uca müşteri yolculuğu oluşturma: Uçtan uca müşteri yolculuğu oluşturmak için WhatsApp ve Journey Builder ile bağlantı kurmak, göndermek ve bağlantıları yönetmek mümkün oluyor.
  • Marketing Cloud Müşteri Veri Platformuyla her anın ve mesajın kişiselleştirilmesi: Salesforce müşterileri, gerçek zamanlı olarak güvenilir birinci elden elde edilen müşteri verisini kullanarak pazarlamaya yönelik kişiselleştirme süreçlerini uygulayabilecekler.
  • Yapay zeka ve otomasyonla satışları ve hizmetleri iyileştirme: Otomasyon ve WhatsApp üzerinden kişisel mesajlarla manuel süreçlerin neden olduğu emek ve zaman kaybının önüne geçmek mümkün olacak.
  • Müşteri konuşmalarını zenginleştiren özellikler: Salesforce müşterileri marka ve ürün görsellerini ve videolarını içeren özelleştirilebilir mesaj şablonlarını kullanabilecekler.
  • Güvenlik ve gizlilik WhatsApp kendi temel prensiplerini ve özelliklerini Salesforce’da da devam ettirerek müşterilerle kurulan iletişimi sorunsuz hale getirmeyi hedefliyor.

Tüm bunlar ele alındığı zaman Salesforce ve WhatsApp iş birliği, müşteri yolculuğunu ve müşteri deneyimini iyileştiren süreçler ortaya koyabilir. Mesajlaşmanın her geçen gün daha da önem kazandığı bir ortamda işletmeler anlık mesajlaşmayla elde edilen gerçek zamanlı müşteri verilerinden faydalanabilirler.

Salesforce Haberleri

İletişime geçin