Blog

30 Haziran 2017

6 Adımda Salesforce CRM İş Ortağı Seçimi

Firmanız için Salesforce CRM İş Ortağı seçimi yaparken nelere dikkat etmelisiniz?

 

Araştırmalarınız sonucunda işletmeniz için Salesforce CRM  almaya karar verdiniz. Öncelikle dünyanın en yenilikçi kurumsal bulut bilişim firması tarafından geliştirilen dünyanın en iyi CRM’ini seçtiğiniz için sizi tebrik ediyoruz.

 

Salesforce Platformu, müşteri ilişkilerinizi ve iş süreçlerinizi yönetmek için harika çözümleri kapsıyor. Salesforce.com’un bulut tabanlı uygulamalarını kullanmaya başlamadan önce lisans satın almakkurulum ve özelleştirme yapmak, ihtiyaç duyuyorsanız mevcut programlarınızla entegrasyon yapmak ve kullanıcılara CRM eğitimi vermek için Salesforce CRM iş ortağı seçmelisiniz.

 

Salesforce ekosistemindeki uygulamaların ve firmaların listelendiği pazaryeri, Salesforce AppExchange’de 1000+ Salesforce danışmanlık şirketi bulunuyor. Peki, bu kadar çok partner arasından sizin için doğru olan Salesforce iş ortağını nasıl seçebilirsiniz?

 

Adım Adım Salesforce CRM İş Ortağı Seçimi

Salesforce, satış-pazarlama ve müşteri ilişkileri yönetimi konusunda sınırsız imkanlar sunan çözümler üretiyor. Yenilikçi CRM araçları hakkında ön bilgi edinmek için salesforce.com sitesinde bulunan demo videolarını izleyin. Kar amacı gütmeyen bir dernek veya eğitim kuruluşu iseniz salesforce.org sitesinde bulunan video ve dokümanları inceleyin. Bu şekilde Salesforce çözümleri ile neler yapabileceğiniz hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

1. Salesforce İş Ortaklarını Tanıyın

1 salesforce crm is ortagi secimi

Dünya çapında 150.000 kurumsal müşterisi ve yaklaşık 3,5 Milyon kullanıcısı olan Salesforce CRM, oldukça geniş bir partner ağısına sahip. Salesforce sertifikalı danışmanların ve yazılım geliştiricilerinin sayısı da gün geçtikçe artıyor. CRM yatırımınızı riske atmayın ve müşteri odaklı kurumsal dijital dönüşüm yolculuğunuz için profesyonel bir “yol arkadaşı” seçin.

Salesforce İş Ortakları ile görüşmeden önce firmaların websitelerinden ürünlerini, hizmetlerini,  müşteri referanslarını ve sektör bazlı bilgi ve deneyimini inceleyebilirsiniz. LinkedIn profesyonel sosyal ağ platformunda firmayı aratarak Salesforce danışman kadrosunu ve proje ekibini tanıyabilirsiniz.

2. AppExchange’de Müşteri Yorumlarını Okuyun

1 salesforce crm is ortagi secimi

Salesforce ekosistemi içinde bulunan firmaların bir kısmı platform üzerinde uygulama geliştiriyor, bir kısmı danışmanlık hizmeti sunuyor, bir kısmı ise implementasyon hizmeti veriyor. Salesforce projelerinde deneyimli yetkili iş ortakları ise belirttiğimiz hizmetlerin tamamını sunuyorlar.

Görüşmeyi düşündüğünüz firmayı Salesforce AppExchange’de aratın ve firma hakkındaki müşteri yorumlarını mutlaka okuyun. Firma ile CRM projesi yapmış müşterilerin  değerlendirmeleri sayfanın üst kısmında bulunan “customer satisfaction score”a yansır.

3. Salesforce Partnerinin Yaklaşımını Öğrenin

1 salesforce crm is ortagi secimi

Salesforce CRM İş Ortağı ile yapacağınız görüşme sırasında firmanın size olan yaklaşımını değerlendirin. CRM lisansı seçimi konusunda sizi nasıl yönlendirdiklerine, CRM kurulumu sırasında sundukları hizmet kapsamına, entegrasyon projeleri konusunda deneyimlerine odaklanın.

Sizi ve firmanızın ihtiyaçlarını anlayabiliyorlar mı? Sizin sektörel ve kurumsal ihtiyaçlarınızı anlayabiliyorlarsa, o zaman size kendi deneyimlerini de aktaracak ve sorunlarınıza alternatif çözüm önerileri sunabileceklerdir.

Dernek veya eğitim kuruluşları için Salesforce CRM iş ortağı arayışı içindeyseniz, firmanın bu alandaki deneyimini ve referanslarını mutlaka sorun.

4. Salesforce CRM İş Ortağının Lokasyonu

1 salesforce crm is ortagi secimi

Teknoloji firmaları partner seçiminde lokasyon bağımsız olarak en iyi ve profesyonel iş ortağı ile çalışmayı tercih ederken Türkiye’de partnere yöneltilen ilk soru “ofisiniz nerede”dir. Bulut Bilişim teknolojisinin en büyük avantajlarından birisi mekana bağlı kalmadan geliştirme işlemlerinin yapılabilmesidir. Salesforce CRM kurulum ve geliştirme hizmetleri ilerlerken, müşteri firma herşeyi gerçek zamanlı olarak izleyebilir.

Salesforce İş Ortağı seçiminde lokasyondan daha önemli bir kriterin dil olduğunu düşünüyoruz. Firmaların ana dillerinde ihtiyaçlarını iletmesi ve hizmet alması hem zaman kazandırır hem de olası yanlış anlaşılmaların önüne geçilmesini sağlar.

5. Salesforce CRM Proje Metodolojisi

1 salesforce crm is ortagi secimi

Partnerin projeyi yönetme şekli, iş süreçlerinizi değerlendirmek için nasıl bir yol izlediği, mevcut sisteminizi anlama ve tanımlama şekli, çalışanlarınıza nasıl rehberlik ettiği farklılık gösterebilir. Partnerin proje metodolojisi, agile (çevik) veya waterfall (şelale) olabilir, bu nedenle şirketinizde uyguladığınız ve başarılı olduğunuz proje metodolojisine uyumlu bir metodoloji tercih etmeye çalışın.

6. Salesforce Proje Araçları

1 salesforce crm is ortagi secimi

İyi bir Salesforce implementasyon partneri, uygulama çözümlerini başarılı bir şekilde hayata geçirmek için en yeni bulut teknoloji araçlarını tanır ve takip ederler. Sertifikalı ve kıdemli Salesforce danışmanları, implementasyon, geliştirme ve kullanıcı eğitimleri sırasında çok amaçlı, uygun maliyetli ve zaman tasarrufu sağlayan araçlar kullanırlar. Siz de bu araçları Salesforce deneyimini basitleştirmek, üretkenliği arttırmak ve operasyonel işlemleri hızlandırmak için kullanabilirsiniz.

Kısaca, firmanızın CRM yolculuğunda “yol arkadaşı” olarak sizi dinleyen, size uygun çözümler öneren, işinize değer veren güvenebileceğiniz bir  Salesforce Partneri seçmeye özen gösterin.

Salesforce Yetkili İş Ortağı olarak 2007 yılından beri Türkiye’de, Avrupa’da ve Ortadoğu’da Salesforce CRM projeleri yapan kıdemli danışmanlarımız ile görüşmek için lütfen iletişim sayfamızdaki formu doldurun, biz sizi arayalım.

Bulut Bilişim, Salesforce , ,

İletişime geçin