Blog

25 Kasım 2018

Tohum Otizm Vakfı Salesforce Başarı Hikayesi

INSPARK ile çalışmak bizim için harikaydı çünkü onlar Sivil Toplum Kuruluşlarının konuştuğu dili anlayabilen bir teknoloji firması.

Betül Selcen Özer, Genel Müdür

Tohum Otizm Vakfı, ‘otizm spektrum bozukluğu’ olan çocukların erken tanısının konulması, özel eğitimi ile topluma kazandırılmasına öncülük edilmesi ve bunun yurt çapında yaygınlaştırılması amacıyla 2003 tarihinde kurulmuştur. Kurulduğu günden bugüne kadar 248.000 otizmli çocuğun ve ailesinin hayatlarına dokunmuştur.

Günümüzde doğan her 68 çocuktan birisi otizm riski ile dünyaya geliyor. Tek çaresi ise erken teşhis ve hemen akabinde yoğun ve sürekli özel eğitim. Tohum Otizm Vakfı olarak amacımız otizmli bireyleri bağımsız yaşama kazandırabilmek ve ekonomiye katkı sağlar hale getirebilmek.

Betül Selcen Özer, Genel Müdür

tohum-otizm-vakfi-nonprofit-crm-salesforce-

Tohum Otizm Vakfı bir sivil toplum kuruluşu olarak tüm çalışmalarını bağışçılar ve bağışçılardan aldıkları destekler ile yürütüyor.

Bağışların %50’si bireysel bağışlardan oluşuyor. Bireysel bağışçılarla ilişkilerin yönetimi ve bu ilişkilerin devamlılığı kurum için çok önemli.

tohum-otizm-vakfi-nonprofit-crm-salesforce-

Vakfın bağışlarla ve bağışçılarla ilgili bilgileri çalışanların bilgisayarlarında kayıtlı olduğu ve bu bilgilerin kuruma değil kişilere ait olmasının kurumsal hafızanın oluşmasına engel olduğu fark edildiğinde, yönetim kurumsallaşmak için çok önemli bir adım atarak 2017 yılında CRM sistemi kullanma kararı aldı.

Tohum Otizm Vakfı çalışanları Sivil Toplum Kurumu için CRM arayışı sırasında sektörden meslektaşları ile görüştüler. Aldıkları referanslar onları önce Salesforce CRM’e ardından da INSPARK’a yönlendirdi.

Proje teklifi aldığımız andan projeyi tamamladığımız ana kadar INSPARK ekibini şu üç kelime ile tarif edebiliriz: hızlı, çözüm odaklı ve etkin.

İrem Yılgaz, Kaynak Geliştirme ve Kurumsal İletişim Direktörü

PROJE DETAYLARI

Sektör: STK/Non Profit

Proje Konusu: CRM Bağışçı İlişkileri Yönetimi

Proje Süresi: 2 Hafta

Kurumsal Yazılım: Salesforce.com

Modüller / Fonksiyonlar: Sales Cloud

Çözüm Kapsamı: Kişi ve Firma Yönetimi, Bağış Takibi, Aktivite Raporları

Proje Yılı: 2017

Müşteri Başarı Hikayeleri, STK - Non Profit , , ,

İletişime geçin