Blog

20 Şubat 2020

MERCK Salesforce Başarı Hikayesi

Marketing Cloud’un doğru bir şekilde işlemesini istiyorsanız tavsiyem INSPARK gibi sağlam ve güvenilir bir partner bularak projeyi hayata geçirmeniz.

Kaan Yüzbaşıoğlu, MERCK - Head Middle East, Egypt, Turkey IT

Global Salesforce müşterisi olan ve Türkiye’de Salesforce’un çeşitli çözümlerini kullanan Merck’in Orta Doğu ve Afrika bölgelerinde ise odak olarak kullandığı çözüm Marketing Cloud.

Günümüzde Salesforce’un en sıcak konularından ve en hızlı büyüyen ürünlerinden biri olan Marketing Cloud ile Merck dijitalleşme yolunda büyük bir adım atarak pazarlama süreç otomasyonu sağlıyor.

INSPARK’ın başta Türkiye olmak üzere Orta Doğu ve Afrika bölgeleri için desteği sayesinde hızlı ve başarılı bir operasyon yürüttüklerini söyleyen Kaan Yüzbaşıoğlu (Head Middle East, Egypt, Turkey IT) INSPARK’ın sağladığı destekten çok memnun olduklarını belirtiyor ve ekliyor: Marketing Cloud’un doğru bir şekilde işlemesini istiyorsanız tavsiyem INSPARK gibi sağlam ve güvenilir bir partner bularak projeyi hayata geçirmeniz.

1998 yılından bu yana yaklaşık 220 çalışanıyla Türkiye’de Merck İlaç Ecza ve Kimya Tic. A.Ş adı altında hizmet veren Merck, kökleri Almanya merkezli olan sağlık hizmetleri ve yaşam bilimleri bölümleriyle ilaç ve kimya alanında faaliyet gösteren bir şirket.

İlaç ve kimya sektörü diğer sektörlere oranla iletişimine dijital kanalları daha yavaş eklemiş bir sektör. Merck sektörün yavaş dijitalleşme süreçlerini geride bırakarak kullandıkları araçlar ve iyi belirlenmiş stratejilerle bu arayı kapatıyor.

Orta Doğu, Avrupa, Türkiye ve Rusya bölgesinde Pazarlama Aktiviteleri Yöneticisi Şener Erdal, Marketing Cloud kullanırken karşılaştıkları sorunları ve bu sorunları nasıl çözdüklerini anlatıyor.

Salesforce’un en hızlı büyüyen ürünlerinden biri olan Marketing Cloud’un globalden bir emailing çözümü olarak kendilerine verildiğini söyleyen Şener Erdal, dijitalleşmeye gidiyorsanız başka dijital platformlar da kullansanız müşteriyle temasınızı sürdürmenin öneminden bahsediyor ve ekliyor: İlaç firmalarında yüz yüze ziyaret ettiğiniz insanların sayısı da azalıyor. Hem direk pazarlama aracı hem de farklı dijital çözümlerin iletişimine sürekli olarak katkı sağlayacak bir araç olarak global tarafından kullanılan Marketing Cloud’u ülkelerde kullanmaya başladık.

Böyle bir sistem global tarafından kurulduğu zaman bu işin 2 ayağı oluyor, ilk olarak sistemin kurulması ve ikinci olarak sistemin kullanılması. Sistem kurulduktan sonra kullanımı orada deneyimlemeye başlıyorsunuz. Destek sistemleri her zaman size söz veriliyor ama aynı derecede sağlanmıyor. Biz kurduktan sonra çeşitli ülkelerde rahatça kullanılabilirken bazı ülkelerde gördük ki sistem aylarca kullanılmadı. Ciddi bir potansiyelin kullanılmadığını fark ettik ve bu yönde geliştirme yapmak istedik.

Gündelik kullanımı çözebilmek adına bir partner arayışı içindeydik ve INSPARK ile çalışmaya başladık. Günlük kullanım aşamasına gelmeden önce sistematik süreçler oluşturabilmemiz gerekiyordu.

Özellikle pazarlama otomasyonu aşamasında bu sistematiği oluştururken karşılıklı iletişim ve INSPARK’tan aldığımız stratejik öneri ve desteklerle pazarlama otomasyon sistemimizi de sorunsuz bir şekilde oluşturabildik. Orta Doğu Bölgesi için hızlı aksiyon almamız gereken noktalarda, INSPARK sayesinde etkili sonuçlara ulaşabildik.

Farklı ülkelerin departmanlarını bir araya getirebilmek, farklı içerikleri yönetebilmek ve tüm bu sistemin kullanılmasını sağlamak iyi bir stratejiden başlıyor. Yolculuğa başladıktan sonra fark ediyorsunuz ki eksiklikler çıkıyor ya da bu içeriklerinizi belirli süreçlere döndürmeniz gerekiyor. Bu süreçler ise ancak belirli bir olgunluktan sonra ortaya çıkıyor.

Bir yandan da ilaç sektörü çok regüle edilen bir sektör, bu yüzden öncesinde iyi hazırlık yapmamız gerekiyor. Neleri kullanabiliyorlar, neleri görebiliyor, hangi bilgiler hangi uzmanlıklarda daha iyi işliyor… Bu yüzden içeriklerimizi sistematiğe koyarak otomasyon sağlamaya karar verdik ve böylelikle pazarlama departmanlarına düşen iş yükünü azaltarak ciddi bir ivme sağladık. Bu dolaylı olarak diğer dijital kanalların da kullanımını arttırdı. INSPARK ile çalışmak bu sistematiği kurarken bize çok faydalı oldu. Farklı fikirlerle gelişmiş bir sistem kurabildik.

Sektör: İlaç

Proje Konusu: Pazarlama Otomasyonu

Proje Süresi: Sürekli

Kurumsal Yazılım: Salesforce.com

Modüller/Fonksiyonlar: Marketing Cloud

Çözüm Kapsamı: Müşteri Yolculuklar, E-posta Gönderimleri, Landing Pages, Profil ve abonman yönetimi, E-posta Şablon Yönetimi, Pazarlama Hedef Kitle yönetimi

Proje Yılı: 2019

Müşteri Başarı Hikayeleri

İletişime geçin