Blog

2 Şubat 2021

Kişiselleştirilmiş Pazarlama Aktivitelerinin Önemi

Kişiselleştirilmiş pazarlama, daha etkili sonuçlar elde etmek için e-posta, sosyal medya ve bloglar gibi farklı pazarlama araçlarınıza entegre edebileceğiniz başlı başına bir stratejidir. Pazarlamada kişiselleştirme, müşterilerinizle ilgili verileri toplamayı ve içerikleriniz aracılığıyla belirli müşteri türlerini hedefleyen pazarlama deneyimleri oluşturmayı kapsar.

Pazarlamada Kişiselleştirmenin Faydaları

Kişiselleştirilmiş pazarlama, doğru kullanıldığında güçlü bir araç olabilir. Bu yöntem, pazarlamacıların faaliyetlerini geliştirmek için yıllardır uyguladığı bir yöntemdir. Araştırmalara göre, kişiselleştirilmiş e-posta kampanyaları normal e-postalara göre yüzde 29 daha yüksek e-posta açma ve yüzde 41 daha yüksek tıklama oranlarına sahiptir. Bu da kişiselleştirilmiş içerik sunmanın daha çok müşteriye ulaşma konusunda etkili bir yöntem olduğunu gösterir.

Pazarlamada Kişisel Verilerin Önemi

Pazarlamayı kişiselleştirdiğinizde, elde ettiğiniz e-posta ve diğer veriler en önemli yardımcılarınızdan biri haline gelir. Başka bir deyişle, düzenlediğiniz kampanyaların başarısı, aslında ihtiyacınız olan verileri ne kadar iyi topladığınıza ve ölçtüğünüze göre değişir. Bu konuda hem e-posta listesi segmentleri hem de anketler, müşterileriniz hakkında daha fazla bilgi edinmek için kullanılabilir. Diğer yandan topladığınız farklı veriler markanızın başarısına büyük katkı sağlar. Pazarlama kampanyalarınız aracılığıyla kişiselleştirilmiş deneyimler sunmanın en iyi yolu budur.

Pazarlamada Kişiselleştirme Yöntemleri

Müşterilerinizin genel eğilimlerine dair bilgi toplamaya başladığınızda ve bu konuda yeterli veriye sahip olduğunuzda, pazarlama kampanyalarınızı amacınıza daha uygun kişiselleştirmeye başlayabilirsiniz. Böylece etkili bir pazarlama otomasyonu sağlayabilir, daha düzenli bir müşteri portföyü elde edebilirsiniz. Pazarlamada kişiselleştirme yapmanızı sağlayacak yöntemleri ise maddeler halinde açıklayabiliriz:

  • Belirli Kitlelere Odaklanın

Kişiselleştirilmiş pazarlamanın temel faydası, belirli kitlelere ulaşma olanağı sağlamasıdır. Araştırmalar, anketler veya liste segmentleri aracılığı ile kullanıcı verilerini toplayarak, hedef kitlenizin satın alma alışkanlıkları ve ilgi alanları doğrultusunda daha etkili e-posta kampanyaları oluşturabilirsiniz. Örneğin, izleyicileriniz filmleri seviyorsa e-posta kampanyalarınızda, blog yayınlarınızda ve hatta e-posta tercih formlarınızda popüler kültür referanslarını kullanabilirsiniz.

  • Kaliteli İçerikler Oluşturun

Pazarlamada kişiselleştirme müşterilerinize özel kaliteli ve benzersiz içerikler oluşturarak rakiplerinizden sıyrılmanıza yardımcı olur. Örneğin, müşterilerinize üzerinde isimleri yazan ürünler sunmak satış potansiyelinizi önemli ölçüde artırır. Bu basit kişiselleştirilmiş pazarlama stratejisi ile işletmenize büyük katkılar sağlayabilirsiniz.

  • Müşterilerinizle Etkili İletişim Kurun

Pazarlamada kişiselleştirme müşterilerinizle daha güçlü ve daha bireysel ilişkiler kurmanıza yardımcı olur. Müşterilerinize e-bülten listenize katılmalarının yıl dönümünde bir teşekkür e-postası ya da doğum günlerini kutlayan bir e-posta göndererek onlara değer verdiğinizi ifade edebilirsiniz. Pazarlama otomasyonu sağlayarak bu e-postaları müşterilerinize periyodik aralıklarla gönderebilirsiniz.

  • İşletmenizin İnsani Yönünü Öne Çıkarın

Gerçekten kişiselleştirilmiş bir pazarlama deneyimi sunmak için şirketinize de bir kimlik vermeniz gerekir. Bu yöntem, işletmenizin insani yönünü öne çıkarmanıza yardımcı olur. Müşterilerinizin soru sormasına ve geri bildirim yapmasına izin vermek için e-postalara otomatik bir yanıt adresi ekleyebilirsiniz. Çalışanlarınızın resimlerini ve adlarını ekleyerek şirket e-postalarınızın arkasında kimlerin olduğunu gösterebilirsiniz.

  • Müşterilerinize Daha İyi Önerilerde Bulunun

Müşterinizin satın alma alışkanlıklarını öğrenmek olumsuz bir durum değildir. Dünyaca ünlü eBay ya da Amazon gibi perakende siteleri, müşterileri için daha kişiselleştirilmiş ürün önerileri sunmak amacıyla bu yöntemi mükemmel bir şekilde kullanır. Ayrıca, müşterilerinizin eğilimlerine göre ara sıra önerilen ürün kataloglarının bulunduğu e-postalar da gönderebilirsiniz.

Pazarlamada kişiselleştirme müşterilerinize yardımcı olabilecek etkili adımlar atmakla başlayan bir süreçtir. Bu nedenle, ara sıra müşterilerinizin bakış açısıyla bakmayı mutlaka denemelisiniz. Bu yöntem, pazarlama stratejinizi geliştirmenize büyük ölçüde yardımcı olur. Salesforce Marketing Cloud güçlü CRM teknolojisinden yararlanır. Kullanımı kolay araçlar, sezgisel entegrasyon, dinamik esneklik ve benzersiz izleme ve raporlama, Marketing Cloud’u eşi benzeri olmayan bir pazarlama kişiselleştirme sistemi haline getirir. Satış, servis ve pazarlama sistemleriyle entegrasyonumuz, her zaman eve gelen hiper odaklı içerikler için müşterinizin net bir resmini oluşturmanıza olanak tanır. Salesforce Marketing Cloud projelerimiz ve size özel çözümler hakkında bilgi alabilmek için aşağıdaki butonu kullanarak bize istek gönderebilirsiniz.

Pazarlama , ,

İletişime geçin