Blog

20 Şubat 2020

Edenred Salesforce Başarı Hikayesi

‘Dünyanın 1 numaralı CRM sistemi ile çalışmaktan mutluyuz.’

Seda Pala, Müşteri Deneyimi ve Operasyonları Yöneticisi

45 ülkede faaliyet gösteren Türkiye’de en çok yemek kartı çözümüyle bilinen Edenred aynı zamanda akaryakıt çözümleri, çalışan ödüllendirme ve teşvik programlarıyla da faaliyet gösteriyor.

Kurumsal Müşteriler (çözümü satın alan firmalar), Son Kullanıcı (çözümleri kullanan çalışanlar) ve Üye Restoranlar olmak üzere 3 farklı segmente hizmet veren Edenred, bu 3 farklı segment için de Salesforce kullanıyor ya da kullanmayı planlıyor.

Edenred, saha ve telefon satış ekipleri tarafından kullanılan Salesforce ile müşterileriyle ilk temastan satış aşamasına kadar anlık verilerle ilerleyerek daha hızlı ve doğru aksiyon alıyor.

Dünyanın 1 numaralı CRM sistemi ile çalışmaktan memnun olduklarını belirten Seda Pala, Salesforce ile müşteri odaklı bakış açısını da kültür olarak oturtmayı hedeflediklerini belirtiyor.

Sektör: Finans

Proje Konusu: Satış Otomasyonu

Proje Süresi: Sürekli

Kurumsal Yazılım: Salesforce.com

Modüller/Fonksiyonlar: Sales Cloud

Çözüm Kapsamı: Aday Müşteri Yönetimi, Müşteri Yönetimi, Müşteri Segmentasyonu, Harita/Lokasyon, Müşteri Geri Kazanım Yönetimi (Lost-Winback-WFO), Fırsat Yönetimi, Satış Verilerinin Konsolidasyonu, Onay İş Akışları, Sözleşme Yönetimi, ERP Entegrasyonu, SMS Otomasyonu, Satış Ekibi Aktivite ve iletişim yönetimi, Satış Raporları, Telesatış Hizmetleri Çağrı Yönetimi, Telesatış Performans Yönetimi, Satış Vakaları Yönetimi

Proje Yılı: 2017-2020

Müşteri Başarı Hikayeleri

İletişime geçin