8 Aralık 2022

Dreamforce 2022

Satış Başarınızı Arttırmanın Yolları

Dreamforce 2022 ile şirketler, satış başarılarını arttırmak için yeni yöntemler öğrenebilirler. Her geçen gün daha da dijitalleşen ve birbirine bağlanan dünyada müşteri verileri de önem kazanıyor. Bağlantısı olmayan veriler, uzun vadede farklı departmanların ihtiyaç duydukları bilgilere ulaşmasını ve müşterilere ihtiyaç duydukları hizmetleri sunmasını engelliyor.

Satışın geleceğinin verimli bir şekilde büyüdüğünü düşündüğünüz zaman teknoloji ve insanın bir arada nasıl çalışacağını görmek de önem kazanıyor. Otomasyon, yapay zeka ve gerçek zamanlı veriler gibi teknoloji destekli uygulamaları kullanarak iş süreçlerinizde neler yapabileceğinize bakalım.

Gerçek Zamanlı Verileri Kullanarak Kapsamınızı Özelleştirin

Şirketler müşterileri verilerini yönetmek için farklı yazılımlar kullanıyor. Her departman için farklı bir yazılım olabileceği gibi birkaç departmanın ortak olarak kullandığı yazılımlardan da bahsetmek mümkün. Ancak şirket içerisinde kullanılan yazılım açısından tutarlılık olmaması, özellikle veri ve bilgi paylaşımı söz konusu olduğunda ciddi sorunlara yol açabilir.

Departmanlar arası iş birliğinin hayati önem taşıdığı şirketlerde, müşteri verilerinin tek bir noktada tutulması ve bu verilerin ilgili tüm departmanların erişimine açık olması hayati önem taşır. Birçok durumda şirket için veriler birbirinden bağımsızdır. Buna ek olarak verilere gerçek zamanlı olarak erişmek de mümkün olmayabilir. Sales Cloud Genie sayesinde verilere tek bir yerden ve gerçek zamanlı erişim mümkün olur.

Sorunları Fark Ederken Yapay Zekanın Gücünden Faydalanın

Dreamforce 2022 sırasında tamamlanmak üzere olan bir satışın neden son dakikada kaçırıldığına dair fikir alışverişi yaşandı. Aslında satış görüşmeleri sırasında müşterinin söylediği bazı şeyler satışın tamamlanmayacağına dair ipucu verebilir. Ancak birçok durumda bu sözler veya kelime grupları satış görüşmesini yapan kişinin veya ekibin dikkatinden kaçabilir. Bu noktada yapay zekadan faydalanarak ve müşteri verileri incelenerek olası sorunlar ortaya çıkmadan tespit edilebilir.

Einstein Forecast modülü ile müşteriyle kurulan iletişim hattında yaşanan değişimler gerçek zamanlı olarak takip edilebilir. Aynı zamanda satış ekibinden gelen verilere göre toplam satış miktarına göre bir tahminde bulunmak da mümkün olur. Buna ek olarak satış ekibinin o dönem için verilen satış kotasını doldurup dolduramayacağı da bu modülden elde edilen tahminlere göre elde edilebilir. Tüm bunlar satış ekibinin stratejisini gözden geçirmesine ve gerekli durumlarda da satış stratejisini düzeltmesine yardımcı olur.

Tekrarlı Görevleri Otomasyonla Çözmek

Dreamforce 2022 etkinliğinde en çok vurgulanan konulardan birisi ise tekrarlı görevlerin otomasyonu oldu. Genellikle tekrarlı görevler ekiplerin zamanını alan ve neredeyse her gün yapılması gereken işlerdir. Bu noktada toplantı tarihlerini takvime işaretlemek gibi manuel veri girişi gerektiren süreçleri otomasyonla çözmek mümkün olur.

Salesforce’un sunduğu entegrasyonlar sayesinde en güncel müşteri listesine toplu eposta göndermek, müşteri verilerini çekerek satış ekiplerine destek vermek gibi süreçler otomatik hale getirilebilir. Uzun vadede bakıldığı zaman tekrarlı süreçlerin otomasyonla çözülmesi iş verimliliği açısından önemli faydalar sunacaktır.

Müşterilerin Yeni Satın Alma Kanallarıyla Olan Etkileşimini İyileştirin

Müşteriler artık geleneksel satın alma kanalları yerine dijital satın alma kanallarına yöneliyorlar. Tüm satış süreçlerini bir satış ekibiyle yürütmek yerine online mağaza gibi müşterilerin tek başlarına deneyim yaşayabilecekleri bir süreç uzun vadede satış başarınızı arttırmaya yardımcı olabilir.

Özellikle satış temsilcisiyle konuşmak için vakti olmayan ancak sunduğunuz ürünü satın almak isteyen müşteriler için yeni satış kanalları açmak hem cironuzu arttırmanıza hem de müşteri memnuniyetini desteklemenize yardımcı olabilir. Aynı zamanda distribütörlerle yüz yüze toplantı yapmak yerine Slack üzerinden konuşarak da satın alma süreçlerinizi yönetebilirsiniz. Tüm bunlar satış başarınızı arttırmaya yardımcı olacaktır.

Salesforce Haberleri

İletişime geçin