MÜŞTERİ BAŞARI HİKAYESİ
CRM projemizde beklentilerimiz oldukça yüksekti. Ayrıca uygulamanın hayata geçmesi için çok kısa zamanımız vardı. Ancak, süreç boyunca kendilerini projeye adayan Inspark ekibinin çözüm odaklı yaklaşımı bizlere çok yardımcı oldu.
Sinan Yorgancıgil - Marketing and Commercial Strategy Manager/Yünsa

Yünsa, Müşteri İlişkileri Yönetiminde Salesforce CRM’i Tercih Etti

Ülkemizin ve Avrupa’nın en büyük yünlü kumaş üreticisi ve ihracatçısı Yünsa, 1973 yılında kurulmuştur. Yünsa, satış ve pazarlama organizasyonu, üretimde sunduğu esneklikler, maliyet yapısı, vizyonu ve tecrübesiyle yünlü kumaş üretiminde dünyanın ilk 5 büyük kuruluşu arasında yer almaktadır.

Gelişen ve güncel teknolojileri kullanarak, ürün ve hizmet sürecinin kalitesini sürekli iyileştiren Yünsa, iç ve dış Pazar payını her yıl büyütmeye devam etmektedir. Müşterilerinin beklentilerini en iyi şekilde karşılamayı hedefleyen Yünsa, 2016 yılında Salesforce Türkiye Yetkili İş Ortağı INSPARK ile Salesforce CRM projesini hayata geçirdi.

yunsa salesforce crm basari hikayesi

50’den fazla ülkede müşterileri bulunan Yünsa’nın Türkiye, İngiltere ve Almanya satış ofisleri ekiplerinin müşteri veri tabanına tek yerden ve hızla ulaşabilmesi, iş verimliliği açısından büyük önem taşıyor.

Satış ekiplerinin her yerden ve her zaman müşteri sipariş ve üretim planlama bilgisine erişimini sağlamak ve operasyona anında veri aktarma araçlara sahip olmak için Yünsa, 2016 yılında kurumsal bulut bilişim çözümleri sunan Salesforce.com’un CRM uygulamasına yatırım yapma kararı aldı.

Tekstil sektöründe B2B çalışan firmaların yaşadıkları kompleks ve yoğun iş süreçlerine sezon hazırlıkları, son dakika siparişleri ve 12 aya kadar yayılan ödeme takvimleri eklendiğinde, satış ve üretim ekiplerini zamanlarının büyük bir kısmını rapor hazırlamaya ve kurum içi bilgi alışverişi yaptıkları yazışmalara ayırıyorlar.

Yünsa’nın ihtiyaçlarına göre kurgulanarak hayata geçirilen Salesforce CRM, fabrikada kullanılan ERP sisteminin entegrasyonu ile satış ekipleri için satış ve üretim bilgisinin müşteri bazında görüntülenebildiği tek kaynağa dönüştü. Müşteriler için firma ile temas noktası olan satış temsilcilerinin, müşteriyi ilgilendiren sipariş ve üretim bilgisine anında ulaşabilmesi satış verimliliğini arttırırken, CRM’de satış fırsatları yönetimi yapılması üretim planlama sürecinin iyileşmesini sağladı.

Müşterilerle ilgili sipariş, numune, özel üretim ve ödeme gibi tüm bilgilerin anında erişilebilir olması çalışanlara zaman kazandırırken, müşterilerin ihtiyaçlarına anında cevap verilebilmesi müşteri memnuniyetinde artışı beraberinde getirdi.

Yünsa proje ekibi olarak, karşılaştığımız engel ve zorlukların rahatlıkla üstesinden gelebildik. Inspark ‘a emekleri için teşekkür ediyor ve gelecek dönem projelerimizde yeniden onlarla birlikte çalışmayı diliyoruz”.

Sinan Yorgancıgil, Marketing and Commercial Strategy Manager, Yünsa

CRM arayışımızda temel beklentimiz altyapının ihtiyacımızı karşılaması, hızlı uyarlanması, kolay entegre olması ve net şekilde öngörülebilir uyarlanma süresi idi. Bunların yanıtını Salesforce CRM ile bulduk. Yünsa ve Inspark ekibi birlikte proje hedeflerini başarıyla hayata geçirdik.”

Ali Koçak, IT Manager, Yünsa

TURQUALITY kapsamında olan Yünsa, müşteri odaklı yaklaşımını tüm iş süreçlerinde uygulayarak yurtiçi ve yurtdışındaki müşterilerine kusursuz bir müşteri deneyimi sunuyor. Rapor ve gösterge tabloları ile gerçek zamanlı izlenen satış ve üretim süreçleri, yöneticilerin üretim planlamada hızlı karar almasına imkan sağlıyor.

PROJE DETAYLARI

Sektör: Tekstil, Üretim

Proje Konusu: CRM Müşteri İlişkileri Yönetimi

Kurumsal Yazılım: Salesforce.com

Modüller / Fonksiyonlar: Sales Cloud

Çözüm Kapsamı: CRM, Satış Fırsatları Yönetimi, CRM-ERP Entegrasyonu

Proje Yılı: 2016